Кога ядете може да бъде толкова важно, колкото и това, което ядете
Любителите на закуската ще бъдат щастливи. Проучване от 2023 г., предполага, че времето на най-важното хранене за деня може да повлияе дълбоко на вашето здраве. Изследването разкрива връзка между ранната закуска и 59% по-нисък риск от развитие на диабет. Тези констатации биха могли да променят нашето разбиране за това как ежедневната рутина влияе върху здравните резултати, като ни подтикнат да преразгледаме не само какво ядем, но и кога ядем.
Лекар: За бързо сваляне на холестерола яжте 1 от тези 5 храни на закуска
Какво установи проучването
За да стигнат до тези заключения, изследователски екипи във Франция проучиха връзката между честотата и времето на хранене и появата на диабет тип 2 сред 103 312 възрастни участници (79% от които бяха жени). Изследователите направиха обширен анализ на хранителните навици на участниците и установиха, че тези, които са закусвали рано през деня, са имали забележителен 59% намален риск от диабет. По време на проучването изследователите наблюдават 963 нови случая на диабет тип 2. Те установиха, че рискът от развитие на диабет е значително по-висок сред участниците, които редовно закусват след 9 сутринта, в сравнение с тези, които закусват преди 8 сутринта. Тези открития предизвикват конвенционалните представи за навиците за закуска и други диетични тенденции като периодично гладуване.
Оказва се, че биологично това има смисъл, тъй като е известно, че пропускането на закуската влияе върху контрола на глюкозата и липидите, както и нивата на инсулин. Това е в съответствие с два мета-анализа които заключават, че пропускането на закуска увеличава риска от диабет тип 2.
8 здравословни (и вкусни) закуски, които подобряват работата на мозъка
Интересни факти
Изследователите също установиха, че яденето на късна вечеря след 22:00 ч. води до повишен риск от диабет, докато яденето на по-малки хранения по-често през деня е свързано с по-нисък риск. Освен това, продължителните периоди на гладуване са били полезни само ако са били направени чрез ранна закуска и вечеря.
Резултатите показват, че първото хранене преди 8 часа сутринта и последното хранене преди 19 часа може да помогне за намаляване на случаите на диабет тип 2.