Панкреасът представлява малък орган, който се намира в задната стена на коремната кухина и тежи около 90 г. Той има функцията да определя активността на ензимите в организма посредством 2 типа секреция - екзогенна и ендогенна. Екзогенната секреция е отговорна за ензимите към храносмилателната система, а ендогенната - на хормоните, които преминават директно в кръвта.
Ацините са клетки, които за ден отделят около 700 мл силно алкален панкреатичен сок, който се стика в дванадесетопръстника и доставя на организма ни някои храносмилателни ензими като протеолитични (разграждат белтъците до аминокиселини), липолитични(разграждат мастите до глицерол и мастни киселини), специфични ензими за преработка на въглехидрати и др.
Ендогенната секреция протича благодарение на така наречените Лангерхансови острови - изработват важните хормони глюкагон и инсулин. При различни появили се проблеми със задстомашната жлеза се повишава и рискът от болести като захарен диабет, рак на панкреаса, остър или хроничен панкреатит и др.
Какво представлява ензимната недостатъчност и как да я избегнем
Както вече дадохме пример, за различните реакции в организма ни са необходими различни видове ензими. Те са хиляди, но главното им предназначение е общо - спомагане за по-лесната обмяна на вещества. Основните видове са метаболитни и храносмилателни ензими. От тяхната активност зависят до голяма степен и имунитетът, жизнеността и енергията, както и продължителността на живота ни.
Храната и начинът ни на живот са много важни във всяко отношение и могат да ни предпазят от най-различни заболявания. Специалистите разкриват някои специални съвети за хранене, които ще съхранят панкреаса ни здрав.
Препоръчително е да се насочите към вегетарианската кухня, ако имате признаци или склонности към развитието на проблеми с панкреаса. Но все пак е позволено да се хапват пилешко месо, риба, млечни продукти, извара и кисело мляко. Най-добре е да се премахнат високомаслените храни.
За задстомашната жлеза са много полезни жълтите, тъмно обагрени и тъмнозелени зеленчуци, които са богати на биофлавоноиди и антиоксиданти, както и кръстоцветните зеленчуци заради полезните си дибри. Дори е препоръчително да бъдат леко термично обработвани, като по този начин ще облекчат действието на храносмилателните ензими в панкреатичния сок.
За здравето на панкреаса полезни за още цитрусовите плодове и пресните сокове от тях. Те са богати на витамин С и фитонутриенти.
Съществуват много проучвания, които са достигнали до извода, че има връзка между заболяванията на панкреаса и храните с висок гликемичен индекс. Такива са например много често използваните в ежедневието захар и бяло брашно, присъстващи в много вкусни изкушения, които обаче не са особено здравословни.