Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако знаете от какво е направен белият ХЛЯБ, едва ли някога бихте си го купили

17 юли 2021, 10:21 часа

Хлябът е продукт, който присъства на почти всяка една трапеза. За съжаление вкусът от миналото по нищо не си прилича с този от настоящето. Той обаче ще остане жив в спомените ни и едва ли някога бихме изтрили онези моменти, в които лакомо изяждахме коричката на белия хляб и с наслада гризяхме от дебелите филии, плътно покрити с масло или лютеница.

Днес тестеното изделие няма нищо общо с онова, което можехме да си купим от заводи и хлебарници пред няколко десетилетия. Едно от нещата, които го отличават, е неговата трайност. Ако преди време хлябът беше годен за консумация ден –два, то днес можем да го държим с дни в кутията или хладилника и да не се развали. Какво обаче ни говори всичко това и нужно ли е да задълбаем проблема?

Съхранявайте хляба на това място, ако искате да е траен с дни

Днес ще споделим с вас какво присъства в белия хляб и дали наистина си струва да го купувате и похапвате.

Е927 – една от основните съставки на хляба

Е927 се използва за избелването на брашното. Знаете, че търговският вид винаги е бил много важен. Това се отнася и за хляба. Химическото съединение обаче може да предизвика астма. То няма мирис и вкус, но има цвят. Счита се, че е основната съставка на хляба и на него тестеното изделие дължи продължителния си срок на годност.

В някои страни тази хранителна добавка дори бива забранена, тъй като е приемана за изключително опасна за здравето на човек.

Именно в тези страни, в които е наложена забрана за ползване на Е927, се добавя към хляба серен диоксид. Той се отделя в урината без видими патологични ефекти.

И въпреки това е възможно да се причини реакция, най-вече при хора, страдащи от астма. Използването му в храната е обвързано със строги мерки и контрол.

Следващия път, в който решите да си купите бял хляб от магазина, замислете се дали да го направите!

Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес