Оказва се, че трябва да ги консумирате не само за да подобрите здравето си, но и за да постигнете мечтаната фигура.
Круши
Мнозина не са наясно, че крушите имат повече фибри от сините сливи. В допълнение, крушата съдържа повече фруктоза, отколкото глюкоза, така че този плод е полезен при нарушена функция на панкреаса. Пресни и сушени круши, както и напитки от тях, се включват в диети при затлъстяване и диабет.
Шам-фъстък
Шамфъстъкът съдържа най-малко калории и мазнини в сравнение с други ядки, докато 10 грама шамфъстък има поне 1 гр фибри. Тези ядки могат да се консумират отделно или да се прибавят в овесените ядки, кисело мляко, печива или сосове.
10-те най-здравословни храни в света
Артишок
Един артишок съдържа 6 г въглехидрати и само 50 калории, така че този смешно изглеждащ зеленчук е незаменим при диета. Трябва обаче да имате предвид, че ако имате гастрит с ниска киселинност на стомашния сок и ниско кръвно, не трябва да ядете артишок.
Леща за готвене
Лещата е уникален източник на желязо и цинк, поради което включването й в редовното меню повишава работоспособността и устойчивостта на организма към различни заболявания. Удивителното свойство на лещата е, че тя не натрупва нитрати, радионуклиди и токсични елементи и поради това се счита за екологично чист продукт.
Едамаме
Това по същество е името на младите соеви зърна, които се събират преди узряване. Те могат да се продават както в шушулки, така и вече обелени. Едамаме също много често се сервира като лека закуска в японските ресторанти..
7 полезни храни, които да включвате в менюто си всеки ден
Пуканки
Пуканките са пълнозърнест продукт и източник на висококачествени въглехидрати, като същевременно са с малко калории. Пуканките са много засищащи, но не развалят апетита, тъй като бързо изчезват от стомаха. Но основното им предимство е, че имат много фибри.
Зърнени храни
Чиния от зърнени храни, смесена с парчета плодове, е чудесна възможност да „ядете“ 14 g фибри сутрин. Например една чинийка овесени ядки покрива една четвърт от дневните нужди на човек от фибри.
Пълнозърнест хляб
Пълнозърнестият хляб е източник на фибри, микроелементи и витамини, които не се съдържат в хляба от обикновено брашно. А ръженият хляб се смята за най-здравословен.
Фибрите са несмилаеми въглехидрати, тоест не се усвояват, а се разграждат от бактериите, обитаващи дебелото черво. Преди несмилаемите въглехидрати се смятаха за ненужен баласт, така че хранителната индустрия използваше методи за освобождаване на храната от тези „ненужни“ вещества.
Сега позицията се промени в диаметрално противоположната посока, защото липсата на фибри в диетата може да доведе до рак на дебелото черво, синдром на раздразнените черва, диабет, сърдечно-съдови заболявания и други опасни заболявания.