Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 съвета как да се отървете от скърцането със зъби

30 януари 2024, 10:44 часа

Всеки е запознат със „скърцането със зъби“. Вероятно сте стискали челюсти, когато сте били ядосани и сте сдържали емоциите си. Или сте стискали здраво зъби концентрирани в работата. На всеки се случва от време на време, но не е толкова безобидно за зъбите.

Скърцането със зъби си има научно наименование: бруксизъм.

Сред причините за него са хроничният стрес, преумора, проблеми със съня и претоварване с информация, които измъчват хората.

Лошо е, когато навикът да стискаш зъби се превърне в ежедневие. Дори несъзнателно – например насън. Спазмите и пренапрежението на лицевите мускули правят челюстта квадратна и причиняват болка в ставите, врата и раменете. Те също ви принуждават да скърцате със зъби, което бързо износва емайла. Захапката се влошава, пломбите падат, зъбите се изкривяват.

Отидете на невролог

Неврологичните разстройства са една от причините за бруксизъм.

Бруксизмът, уви, няма ясно точни източници. Ако зъболекарят няма обяснение откъде идва скърцането със зъби, ще трябва да търсите причината с други специалисти. Например при невролог.

Бруксизмът може да бъде симптом на различни неврологични заболявания: болест на Паркинсон, невралгия, епилепсия, енуреза, треперене на крайниците, други дисфункции на централната нервна система, нарушено кръвообращение в мозъка. Неврологът ще ви помогне да ги излекувате или изгладите и след това неприятните симптоми ще изчезнат.

Как да намалим стискането на зъбите нощем

Намалете стреса и психологическия стрес

За да се справите със спазмите на лицевите мускули, понякога помага просто да се отпуснете. Друг най-вероятен източник на бруксизъм е психологическият дискомфорт. Потиснатите емоции, оплакванията, стресът и пренапрежението на работното място ограничават мнозина, както в преносен, така и в буквален смисъл. Мускулите стават "дървесни", появяват се стягане и спазми. Включително дъвкателните мускули.

Ако сте изключили зъбни и неврологични причини, опитайте се да посетите психолог и да се справите с безпокойството си.

Също така е полезно да установите график за сън, да ходите и да се движите повече, да правите стречинг и йога, да промените средата и да се отпуснете. Умението да релаксираш също е изкуство. В този случай е много полезно за зъбите.

Използвайте мек предпазител за уста на зъбите си

Протекторът за уста е покритие, което покрива всички зъби на едната или двете челюсти. Откриването и елиминирането на източниците на бруксизъм е обективно бавна задача. Но това не означава, че докато се лекувате, зъбите ви не трябва да се предпазват от абразия.

Носенето на предпазител за уста е един от начините физически да отделите зъбите си един от друг. Ако между челюстите има мека подплата, тогава дори при неволно стискане на зъбите емайлът няма да бъде наранен. Протекторът за уста се носи през нощта или се носи цял ден, в зависимост от препоръките на лекаря.

Няколко начина да спрете да стискате зъбите си, докато спите

Опитайте ботулинова терапия (ботокс)

Ботулиновата терапия на дъвкателната мускулатура се провежда от зъболекар, преминал специално обучение.

Друг начин за облекчаване на неприятните симптоми е инжектирането на ботулинов токсин в дъвкателния мускул. Ботулиновият токсин е мускулен релаксант, тоест лекарство, което специфично отпуска мускулите.

При бруксизъм ботоксът облекчава спазмите от пренапрегнатите лицеви мускули. Той също така блокира тяхната работа в ограничена степен. Дори ако от мозъка дойде сигнал за свиване на влакната, мускулът пак ще остане в покой - и няма да стискате зъби. Това е временен ефект, след 3-6 месеца нервната проводимост ще бъде напълно възстановена. Но до този момент най-вероятно ще сте се отървали от навика да скърцате и тракате със зъби.

Лечебен масаж и миогимнастика

Масажът и специалните упражнения, насочени към отпускане на мускулите на лицето, също помагат за отпускане и облекчаване на напрежението. Тук обаче е по-добре да се справите без аматьорски дейности - или вземете курс от професионален масажист, или практикувайте сами, но под наблюдението на лекар, който ще ви покаже правилните движения и техника.

Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес