Ревматичните заболявания засягат все по-млади хора. Мнозина все още търсят ефективни методи за облекчаване на съпътстващата болка и други неразположения, характерни за ревматизма. Струва си да си спомним за билките. Природата ни дава много възможности.
Лечение на ревматични заболявания
Всяко заболяване изисква задълбочена диагноза и консултация със специалист. Ревматичните заболявания най-често се свързват с необходимостта от използване на фармакотерапия, която не е лишена от странични ефекти. Ето защо си струва да се обмисли възможността за включване на билкови инфузии в менюто ви. Не трябва да се прави самостоятелно, а след консултация с лекуващия лекар.
Билките обикновено нямат странични ефекти, но подобно на лекарствата, те могат да си взаимодействат с лекарства и други билки. Ето защо всеки, който лекува хронично заболяване, трябва да обсъди възможността за включване на билки със своя лекар.
Няма да повярвате за какво помага зехтин с люти чушки
Какви билки да използвате при ревматични заболявания?
При ревматичните заболявания най-много ползи ще донесат билките с аналгетични и противовъзпалителни свойства. Използвани редовно, те спомагат за инхибиране на развитието на болестта и успокояват произтичащите от това неразположения, особено болката.
Билките и подправките със затоплящ ефект действат добре. Като подобряват кръвоснабдяването на тъканите и дават приятно усещане за топлина, те намаляват болката. Кои билки да изберете?
Ревматични заболявания: 10 най-ефективни билки:
1. Дяволски нокът
Родина на това растение е югозападните райони на Африка. То расте в пустинята. Дори месеците на засушаване не го унищожават, оттук произлизат и неговите уникални свойства. Билковата суровина са корените на дяволския нокът, събрани през дъждовния сезон.
Има силни аналгетични и противовъзпалителни свойства. Препоръчва се като помощно средство при лечение на остеоартрит, възпаление на сухожилията и връзките и ревматични заболявания.
Какви болести издават бръчките
2. Джинджифил
Джинджифилът има своите корени в Югоизточна Азия. Билковата суровина е прясно и изсушено коренище. Противовъзпалителните и аналгетични свойства на джинджифила се използват при лечението на ревматични заболявания. Препоръчва се при артрит, дегенеративни промени, мускулни и посттравматични болки и всякакви ревматични заболявания.
3. Дива роза
Най-малко екзотичното в първите три растения, към които си струва да посегнете при ревматични заболявания, дивата роза – както подсказва името – расте диворастяща. Известна като кралицата на имунитета, тъй като има най-високо съдържание на витамин С, има и силни противовъзпалителни свойства. Всичко благодарение на мистериозно звучаща съставка, наречена "галактолипид". Именно той придава на розата антиревматични свойства.
4. Индийски тамян
Звучи екзотично, защото идва от Азия и Северна Африка. Получената от растението билкова суровина има силно противовъзпалително и антиартритно действие. Използва се при заболявания на ставите, като дегенерация или ревматоиден артрит.
5. Бяла върба
Билковата суровина е изсушена кора от бяла върба. Има истинско богатство от биологично активни съединения, чието комбинирано действие ви позволява да постигнете антипиретични, противовъзпалителни и аналгетични ефекти. Препоръчва се като помощно средство при лечение на ревматични заболявания.
Тези билки намаляват холестерола и прочистват черния дроб
6. Черна топола
Черната топола, принадлежаща към семейство върбови, също има противоревматичен ефект. Билковата суровина са нейните пъпки, листа и кора.
7. Черно семе
Малките семена от черен кимион са истинска сила за здравето. Те имат противовъзпалителни, антибактериални и противогъбични свойства. Насърчават отстраняването на токсините и отлаганията, което е ключово при лечението на ревматичните заболявания.
8. Анасон
Перфектно загрява и потиска болката. Струва си да се възползвате от свойствата на анасона и при ревматични заболявания.
9. Люта чушка
Само щипка люта чушка може да ви затопли и да намали болката. Добре е да я имате под ръка при ревматични заболявания.
10. Див чесън
Както пресните, така и изсушените листа от див чесън ускоряват регенерацията на ставите и подобряват тяхното функциониране. Растението е противовъзпалително. Струва си да се търси сега. Все пак май е месецът на дивия чесън.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.