Застаряването на общопрактикуващите лекари в Търговищка област е проблем, не по-малко значим от ниския им брой, каза пред репортер на БТА Ивайло Илиев, временно изпълняващ длъжността директор на Районната здравно-осигурителна каса (РЗОК) в Търговище.
Над 50 години
Основният процент от семейните лекари в областта са на възраст на и над 50 години. Няколко от практикуващите са над 70-годишни, а има и действащ лекар на 86-годишна възраст. Има едва по един семеен лекар във възрастовите групи между 30 – 39 години и 40 – 49 години. Това е една тревожна тенденция, която ще се прояви особено силно след десетина години, когато практикуващите сега изпълнители на първична медицинска помощ ще са масово в пенсионна възраст, коментира Илиев.
Още: Недостиг на лични лекари: Д-р Брънзалов каза къде е най-трудно да си намерим личен лекар
Към момента общопрактикуващите лекари (ОПЛ), упражняващи дейността си в Търговищко, са 42-ма. Най-много те са в областния град – 24. По двама семейни лекари практикуват в малките общини на региона – Антоново и Опака. По седем пък са медиците в Омуртаг и Попово, отчете ръководителят на РЗОК – Търговище. Според в.и.д. директор на РЗОК – Търговище Ивайло Илиев в областта се наблюдава дисбаланс по отношение териториалното разпределение на лекарите.
Ивайло Илиев е дългогодишен заместник-директор на институцията, като в нейните редици е от самото ѝ начало преди 25 години. Помни години, в които броят на ОПЛ е бил по-висок. Само допреди няколко години е надвишавал 50. Причините за намаляване на броя на личните лекари са различни. Едни се пренасочват към упражняване на придобита специалност, а други отпадат поради смърт, отбеляза той.
Актуализация
През 2023 година е правена актуализация на Националната здравна карта, която определя минималните потребности на населението по региони. Преценена е необходимост от 66 ОПЛ на 100 000 души за Търговищка област. Днес броят им е 42. Записаните при тях пациенти са почти 110 000, посочи Ивайло Илиев.
Още: Нова криза: Лични лекари не достигат за малките общини
Съгласно справка на РЗОК – Търговище към края на септември се оказва, че едва 75% от гражданите, избрали ОПЛ в областта, са с непрекъснати здравно-осигурителни права. 82 000 души са с редовно заплащани здравни осигуровки. А останалите близо 28 000 нашенци са здравно неосигурени.
Неосигурени пациенти
Процентът на неосигурените за здраве пациенти в списъците на общопрактикуващите лекари варира в широки граници между отделните изпълнители, коментира Илиев. Има медик, при когото едва 49,48% от пациентите са здравно осигурени. Има други, при които процентът е 50, 54 до 58. Това са лекари, обслужващи хора в различни населени места, често в райони с повишена безработица, граждани, които изпитват затруднения при покриване на ежедневните си нужди, често са и с ниска здравна култура, отбеляза той.
По негови думи трима са ОПЛ с най-висок процент здравно-осигурени пациенти в своите списъци. Един от тях практикува в областния град, а другите двама – в Попово.
Още: Лекарите готови на протест и съд заради е-рецептите
Средният брой на пациентите, записани при един общопрактикуващ лекар в област Търговище, е 2600. Броят на осигурените от тях е около 2000.
Основната група изпълнители на първична медицинска помощ в Търговищко обслужват между две хиляди и три хиляди пациенти. Най-малкият брой граждани, записани при един ОПЛ, е 558. При друг броят им е 8800. Над 4500 пациенти имат общо трима семейни лекари.
Има недостиг на ваксини, сигнализират джипита