Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Старозагорци откликнаха на призива за залесяване на новата гора в града

03 февруари 2025, 16:47 часа • 382 прочитания

Зелени фиданки се появиха сред изгорелите шишарки и овъглените клони, разпръснати върху почвата в местността „7-и километър“ край Стара Загора. Похвалната заслуга за засаждането на над 20 хил. атласки кедърчета днес е на старозагорци, които откликнаха на призива на Община Стара Загора и Държавно горско стопанство „Да си засадим гора!“. Напук на спекулациите на недоброжелатели, тук е било и ще бъде гора! С тези думи пред въодушевените хора, дошли в местността „7-и километър“, застанаха зам.-кметът с ресор „Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“ Радостин Танев и директорът на ДГС в Стара Загора инж. Иван Чергеланов.

Какво засадиха старозагорци?

Още: Община Стара Загора кани на залесяване на нова гора

„От името на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров благодаря на всички, които днес се включиха в зелената инициатива; след като овладяхме пожарите през лятото на миналата година, все така единни да посадим гора и да съживим мястото“, призова хората Радостин Танев. Заедно с него зад добрата кауза застанаха зам.-кметовете Милена Желева („Култура и туризъм“) и Павлина Делчева („Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“), секретарят на Община Стара Загора Николай Диков, главният архитект арх. Николай Василев и още десетки представители на общинска администрация, повечето от тях повели и децата си. Сред хората заедно със семейството си беше и инж. Йордан Стоянов, изпълнителен директор ВТ ДЗУ АД.

Изгорялата площ в района на „7-и километър“ е от около 660 декара, 140 от тях са освободени, направена им е почвоподготовка и те са разпределени на 9 парцела, стана известно още днес. 40 служители на Държавно горско стопанство се разпръснаха сред хората, за да инструктират всяка група как да залесят младите кедърчета правилно. Най-ентусиазираните помагачи днес бяха децата, които внимателно преценяха колко точно са 2 метра и половина разстояние между фиданките и как под коренчетата им да не остава въздух, а пръстта да стига до началото на игличките. Много от хората се снимаха след това край „своите“ фиданки и се зарекоха да ги посещават периодично, за да гледат как порастват.

„През следващите три години фиданките ще бъдат отглеждани от ДГС, както е по закон; ще продължим с освобождаването на останалата площ и през есента на 2025 г. или пролетта на 2026 г. ще продължим със залесяването“, информира инж. Иван Чергеланов.

Още: В Стара Загора откриха първата солна стая в детска градина

Дървесният вид атласки кедър е избран заради две съществени предимства: не се напада от вредителя борова процесионка, тя не може да живее в него, а другият фактор за избора му е, че той е по-пожароустойчив от черния бор. От страна на ръководството на Община Стара Загора многократно е декларирано, че запазването на града ни като най-зеления град в България е императивен приоритет на местната управа.

Още: Двете двойки лешояди в Стара Загора очакват поколение

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес