Ученици от Профилираната природо-математическа гимназия „Никола Обрешков“ - Казанлък, Профилираната природо-математическа гимназия „Гео Милев“ - Стара Загора, Професионалната гимназия по строителство и дървообработване „Инж. Недьо Ранчев“ - Стара Загора, и Средно училище „Васил Левски“ - Гълъбово, ще участват в организираното от Европейския парламент (ЕП) в България състезание „Евроскола. На 11 януари в хотел „Родопи“ в Хасково с ученици от три хасковски, две димитровградски и една свиленградска гимназия те ще отговарят на въпроси по текущи теми от национален и европейски интерес. 10-те отбора ще са от по 5-има ученици, ръководени от един учител. Право на участие в състезанието имат ученици от 16- до 18-годишна възраст от училища, които не са пътували по програмата до Страсбург през 2017, 2018 и 2019 година. Едно от главните условия е добро владеене на един от трите работни европейски езика - английски, френски или немски, което ще се проверява по време на състезанието.
Още: Зам.-кмет Надежда Чакърова: Сурвачките пазят духа на празниците в Стара Загора
Още: Зоопарк Стара Загора се раздели с дългогодишния си и обичан от всички обитатели - лъва Симбанажи
Класираните на първите места отбори ще пътуват до Страсбург и ще участват в програма „Евроскола“ на ЕП през първата половина на 2020 година. Представянето на отборите ще се оценява от жури, в което ще са Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в България, Жени Колева, експерт „Връзки с обществеността“ в бюрото и Ана Маринска, асистент „Информация и комуникация“ в Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България.
120 български училища и повече от 4100 български ученици са били част от програма „Евроскола“ на ЕП от 2006 г. насам. Тя дава възможност на участниците в нея да научат повече за европейската интеграция и да част от нея. Ученици и учители от 28-те държави членки се превръщат в членове на ЕП (евродепутати) за един ден в сградите на парламента в Страсбург. Те могат да вземат думата в пленарни сесии и заседания на парламентарните комисии, да проведат дебати и да гласуват резолюции по важни въпроси, което им дава възможност да упражняват езиковите си умения и да създават нови приятелства с ученици от цяла Европа.