Предложението за именуване на алея „Димитър Воев“ в парк „Княз- Борисова градина“ е на общинските съветници от групата на ГЕРБ – СДС Малина Едрева и Димитър Вучев. То беше подкрепено единодушно от постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие в Столичния общински съвет.
Още: Върховният съд отстрани един районен кмет на ПП-ДБ-СС, но върна друг
През 2022 г. се навършват 30 години от смъртта на поета, музикант и авангарден творец Димитър Воев, който е и един от символите на контракултурата в България. Идеята, името му да носи алея в най-големия столичен парк е на инициативен комитет, който внесе в Столична община подписка, подкрепена от над 200 души.
„Убедена съм че за града ни именуването на тази алея в „Борисовата градина“, там където са разположени бюст паметниците и на творци и на революционери, е много подходящо място в памет на Димитър Воев“, каза председателят на комисията по образование, култура, наука и културно многообразие Малина Едрева при представянето на проекта пред общинските съветници от комисията.
Димитър Воев е роден в София на 21 май 1965 г. През 80-те години на ХХ век, Воев прави музика със смелост и отдаденост в една недружелюбна институционална среда. През 1984 г. заедно с Георги Маринов създават джаз дуета „Воцек“, който след присъединяването на Пенчо Попов се трансформира в група „Воцек и Чугра“. През 1985 г. Воев и Васил Гюров основават първата пост пънк банда в България – „Кале“. Две години по-късно, на първата си публична изява на първия софийски рок фестивал, групата е цензурирана и свалена от сцената след третата им песен поради неприемлив за организаторите текст. През 1987 г. Димитър Воев основава групата „Нова Генерация“. През 1991 г. той е инициатор на Еко рок фест „Спасете Русе“. „Нова генерация“ и още 20 рок групи от страната и чужбина, в знак на протест срещу обгазяването на града, блокират Дунав мост с 24-часов концерт. На 5 септември 1992 г., само на 27 години Димитър Воев си отива от нашия свят.
Още: ГЕРБ заплаши с прокуратурата завода за отпадъци в София, оттам отчетоха подобрение на качеството
Още: ВАС потвърди отстраняването на кмета на район "Оборище"
Алеята в Борисовата градина, която ще носи неговото име, започва от стадион „Българска армия“, преминава зад Лятната сцена на парка, пред детската площадка „Слона“ и стига до алеята, успоредна на бул. „Цариградско шосе“. Предстои предложението да бъде гласувано на заседание на Столичния общински съвет.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инициативен комитет ще сезира прокуратурата и европейските институции за ремонта на ул. „Опълчеснка“