Токът поскъпва, парното и природният газ поевтиняват, обявиха от КЕВР. Токът за битовите клиенти поскъпва средно с 2,79%. Най-голямо повишение има за клиентите на EVN - с 4 на сто, на ЧЕЗ - с 3 процента, а за Енерго-Про увеличението е с 1 процент.
„Това е по-малко от годишната инфлация”, заяви председателят на регулатора Иван Иванов.
Основните причини да има повишение, вместо предвиденото леко намаление, са, че предстои и най-малките фирми вече да купуват ток от свободния пазар, както и заради това, че ТЕЦ „Марица Изток 2“ трябва да продава определени количества от своята електроенергия на регулирания пазар. Именно последното обстоятелство всъщност вдига цената на тока, защото КЕВР първоначално не смяташе да включва централата там поради високата цена на тока ѝ - заради разходите за вредни емисии! Тази мярка, която формално е в изпълнение на решението на Народното събрание от януари тази година за поддържане на ТЕЦ-а, ще струва допълнително над 100 млн. лв. на енергийната система.
Относно парното, Иванов беше категоричен - българските граждани ще плащат по-малко през следващия отоплителен сезон отколкото през предишния. „Намалението за страната е средно 12,69%”, заяви той. „Твърденията за повишаване преследват политически цели”, коментира Иван Иванов.
Въпреки че спрямо сегашните (към юни месец), цените на топлоенергията стават по-високи, председателят на енергийния регулатор и този път защити тезата си, че през предстоящия отоплителен сезон потребителите на парно ще платят по-малко от предишния, като разликата между двете ценови решения е около 13 процента:
„Ако се отчете анексът, който бе сключен към договора между „Газпром“ и „Булгаргаз“, се изискваше възстановяване на надвзети суми на българските потребители, което всъщност е взето като решение, се реализира, при фактурата за изравнителните сметки, отново имаме намаление с 4,54%“
Природният газ става 19,10 лева за мегават час. Намалението е с 6,05%, обясни председателят на КЕВР.
Припомняме, че в средата на юни след решенията на КЕВР цената на природния газ за целия период от 5 август 2019 г. до 31 март 2020 г. е намалена средно с 24%. В резултат на това за същия период средната цена на топлинната енергия за клиентите на топлофикационните дружества е с 10,16 % по-ниска, като най-голямо е намалението за потребителите на „Топлофикация София“ ЕАД, съобщиха тогава от КЕВР. За другите най-големи топлофикационни дружества в страната понижението е между 5,76% и 4,06%. Тези данни бяха изнесени в презентация на КЕВР на заседание на парламентарната Комисия по енергетика, на което бяха изслушани ръководството и представители на енергийния регулатор, на Министерство на енергетиката и на "Булгаргаз" ЕАД във връзка с намалението на цените на природния газ, възстановяване на надвзетите суми на потребителите и присъединяването на клиенти към газоразпределителните мрежи.
Вижте още:
С над 10 процента по-евтини сметки за парно от август до март