Швейцарското правителство реши да въведе изискване за разрешителни за работа за гражданите на всички страни-членки на Европейския съюз, предаде АФП, като се позова на министъра на правосъдието и полицията Симонета Сомаруга. Мярката ще е в сила една година и влиза в сила от 1 май. Ограниченията бяха въведени първоначално преди година за гражданите на осем страни от Централна и Източна Европа - Полша, Унгария, Чехия, Словакия, Словения, Литва, Латвия и Естония. Швейцарското правителство аргументира удължаването и разширяването на действието на мярката с постоянно увеличаващият се броя на хора, идващи в търсене на работа в страната, която не е членка на Европейския съюз.
Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)
Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството
Всяка година чужденците, които пристигат в Швейцария, за да работят, са с 80 хил. повече от онези, които напускат. В резултат швейцарското правителство е стигнало до заключението, че ограниченията "могат да помогнат имиграцията да стане по-приемлива за обществото".
Швейцария има право да наложи такава мярка в съответствие с предпазна клауза, включена в нейните споразумения с ЕС. Ограниченията бяха въведени в условия на икономическа криза в Европа, отбелязва ИТАР-ТАСС. През следващите 12 месеца Швейцария ще издаде не повече от 2180 разрешителни за работа за граждани на гореспоменатите осем централно- и източноевропейски страни членки на ЕС и 53 700 - за граждани на останалите държави от съюза.
Междувременно върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика и сигурността Катрин Аштън осъди количествените ограничения, наложени от властите в Швейцария, за издаване на визи за жителство в тази страна за граждани на ЕС, предаде Интерфакс. „Съжалявам за решението на швейцарското правителство за запазване на количествените ограничения за свободното движение на граждани от ЕС от осем страни-членки, въведени през миналата година, и за разпространяването на тези ограничения върху гражданите на други страни-членки”, се посочва в изявление на ръководителя на европейската дипломация.
Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
„Приетите днес от швейцарското правителство мерки противоречат на споразумението за свободно придвижване на хора, тъй като те правят разлика между групи страни-членки”, дибавя Аштън. По нейните думи ЕС „придава голямо значение на свободата на предвижване на хора в общия контекст на отношенията с Швейцария”. Аштън смята, че утвърждаването на мерките „игнорира големите изгоди, които свободното предвижване на хора носи както на гражданите на Швейцария, така и на гражданите на ЕС”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите