"Разликата в заплащането между най-високото и най-ниското ниво в съдебната власт е малко повече от 2500 лева".
Това коментира в интервю пред БНР Биляна Гяурова от Българския институт за правни инициативи (БИПИ). Тя обяви, че в предишния състав на Висшия съдебен съвет с европейски проект е бил направен опит да се започне разговор за това как може да бъде затворена тази "ножица“, но доникъде не се стигнало:
"Не може да се твърди, че една държавна система, която се издържа от данъкоплатците, е самодостатъчна и че не дължи отчетност за начина, по който изразходва своите пари, така че с пълна сила това важи и за съдебната власт", добави още Биляна Гяурова.
"Разбира се, съдебната власт по Конституция и по дефиниция е независима и всъщност най-важната гаранция за нейната независимост е нейната обезпеченост с всякакъв вид ресурси, включително и с финансов ресурс. Тематиката, с която ние се занимаваме вече повече от две години, е конкретно насочена в тази посока, а именно как и по какъв начин се формират основните и допълнителни възнаграждения на съдии, прокурори и следователи. Това го правим в рамките на нашата работа, която е свързана с борбата с корупцията и в съдебната система, защото на европейско ниво и не само достатъчното възнаграждение за магистратите, тяхното прозрачно формиране се определя като една много сериозна антикорупционна мярка", завърши още Гяурова.
И още: Надежда Йорданова: Има широк консенсус за закриването на специализираните съд и прокуратура