Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Ранобудните студенти" започват дебати за бъдещето на България

18 декември 2013, 09:00 часа • 17869 прочитания

Специална поредица от дебати по важни обществени теми стартират „Ранобудните студенти”, „Протестна мрежа” и „Преподаватели в подкрепа на студентския протест”.

Още: Депутатите създадоха постоянните комисии в 51-ия парламент

Още: "Звездна" компания: Евгени Минчев, Костадинов и Премянов на прием при Митрофанова (СНИМКИ)

В четвъртък, 19 декември, от 17:30 до 19:30 ч. в Аулата на Ректората на СУ, окупирана от Ранобудните студенти, ще се състои публична дискусия на тема „След оставката – накъде?”  

Целта на дискусията е да очертае различните перспективи пред протестното движение в периода непосредствено след оставката – какви да бъдат начините на участие на протестиращите в политическия живот, нужни ли са нови форми на организация и какви могат да бъдат те, как да се направи така, че да се оползотворят високият дух на протестиращите и готовността им да работят за коренна промяна на обществения живот. Защото от това как най-активната част от обществеността – протестиращите хора, ще участват в обществено-политическия процес и ще оказват натиск върху него, когато вече няма да има необходимост да се правят демонстрации с цел оставка, ще зависи в огромна степен бъдещето на България.

Намерението на организаторите е това да бъде само първият от поредица дебати по най-важните въпроси пред страната ни, поставени от протеста. Общият им знаменател е как да бъде реформиран политическият модел, с цел преодоляване на криминализацията на държавата, как да бъде укрепено народовластието, какви промени в институционалната структура на обществото са нужни.

Още: Главчев се оправда за парите за инвитро и за бюджета: Цялата разходна част е на Асен Василев

Още: Политолог нарече ДБ “клин и мост“ между ГЕРБ и ПП

Дискусията е съвместна проява на три от най-активните и забележими групи в антиправителствените протести – „Ранобудните студенти”, „Протестна мрежа” и „Преподаватели в подкрепа на студентския протест”.

Говорители ще бъдат по един представител от трите групи организатори, както и специално поканеният гост, Том Джунс (Tom Junes) – доктор по история, стипендиант към Институт Алексантери в Хелзинки. Той е специалист по история на Централна и Източна Европа в периода след Втората световна война, с особен интерес към дисидентските движения и посткомунистическия преход и е публикувал вече две научни статии за българското протестно движение и окупацията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес