Всяко общество е болно, когато е в криза. Кризата може да бъде политическа, икономическа. При всички случаи се прехвърля на обществото и на отделните хора. Има едно понятие в психологията - нарича се фрустрация. Това е, когато човек има мечти, стремежи, цели и опитвайки се да ги стигне - някой ги блокира, това каза в "Още от деня" по БНТ психологът Иван Игов.
"Когато стане това блокиране, тогава човек се чувства напрегнат, ядосан и агресивен. И може да обърне тази агресия навън, но може да я обърне и към себе си", допълни той.
Според психолога, това е и една от причините през последните дни да станем свидетели на толкова случаи на жестока агресия, като това за децата е много тежко. От фрустрацията, каза още той, може да се излезе само с разумно решение, с търсене на алтернативи, с подкрепа. "И да - обществото ни наистина е болно, защото всичко това ние го нямаме. За съжаление нямаме и закон за психичното здраве", категоричен бе специалистът.
"Част от родителите са социално неадекватни"
А именно в такъв закон трябва да бъде казано какво трябва да направи всяка една институция, когато има опасност да се случи инцидент. "Случвало ми се е дори, лъжейки, да вкарам една жена в психиатрията. Тя беше ватманка. Представяте ли си? Колко е сложно това да се случи у нас. Трябва да се мине през съд, прокуратура и още какво ли не", разказа още Иван Игов.
Още: Психолог: 75% от българите шофират съвестно, ако знаят, че ще има санкции
Законът трябва да реши именно това - кратките пътища, заяви психологът. "Колкото по-болно е обществото, толкова по-болни стават и хората, а когато нямаме механизмите да ги лекуваме, тогава наистина става зле", допълни той. Иван Игов заяви, че част от родителите са социално неадекватни по отношение на възпитанието на децата си. Затова и обществото трябва да се захване с това.