Над 6400 земетресения са регистрирани между гръцките острови Санторини и Аморгос от 26 януари до 3 февруари, съобщи Атинският национален университет, цитиран от в. "Катимерини". Сеизмичната активност има характеристиките на "земетръсен рояк", тъй като нито един от трусовете не е бил значително по-силен от останалите, за да бъде класифициран като основен.
Що се отнася до потенциалното развитие на явлението, Атинският университет очертава два възможни сценария:
- Активността може постепенно да отслабне, като земетресенията с по-нисък магнитуд може да продължат няколко месеца
- Малките трусове може да предизвика по-голямо основно земетресение, последвано от обичайната поредица от вторични трусове
Още: Заради трусовете: Над 10 000 души са напуснали Санторини
Според университета сеизмичната активност се проявява в рамките на активната вулканична дъга в южно Егейско море. Тя обаче не е пряко свързана с нито един известен вулканичен център.
Ръководителят на Гръцката организация за планиране и защита от земетресения Ефтимиос Лекас издаде предупреждение за повишен риск от свлачища в Санторини заради продължаващата сеизмична активност.
През изминалата нощ са регистрирани три труса с магнитуд съответно 4,3, 4 и 4 в морето на 24 километра южно-югозападно от остров Аморгос. Между 6 и 10 хиляди души вече са напуснали остров Санторини, обезпокоени от необичайната сеизмична активност.
Прогнозирането на земетресения не е възможно от научна гледна точка и експертите не могат да определят с категоричност дали сеизмичната активност между островите Санторини и Аморгос е предвестник на значително по-силно земетресение или е част от малки или умерени по сила трусове, които може да продължат седмици или месеци.
Още: След трусовете: Мицотакис призова жителите на Санторини да запазят спокойствие
Досега няма сигнали от български граждани в района, които да са потърсили помощ, заявиха за bTV от външното ни министерство. Някои наши сънародници обаче не успяха да се евакуират с ферибот заради лошото време и бурното море.