Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правосъдното министерство дава 170 хил. лв., за да черпи опит от Европа

09 септември 2017, 13:45 часа • 1156 прочитания

Министерство на правосъдието ще проучва европейския опит, за да реформира задължителните юридически стажове и изпита за правоспособност. Това се разбира от обявената обществена поръчка за “Изграждане на ефективен модел за придобиване на юридическа правоспособност”.

Стойността на поръчката е 170 000 лв. с ДДС, които се осигуряват по европейската програма “Добро управление”.

Основната цел на проекта е превръщане на моделите за стажантска програма и изпит за придобиване на юридическа правоспособност след приключване на обучението по специалността “Право” в практическа подготовка за работа в реална среда. От години, завършилите специалност “право", които искат да правоприлагат, преминават през задължителен юридически стаж, който в голяма степен е фиктивен и носи минимални практически знания на младите юристи, а след това се явяват и на практико-теоретичен изпит пред Държавна комисия. Изпълнителите на заданието ще трябва да изпълнят три основни дейности: изследване на нормативната уредба и европейски практики относно провеждането на стажове след дипломиране по специалността „Право“ и практико-теоретически изпит; изработване и апробиране на модели на стажантски програми, включително изграждане на капацитет за наставничество; усъвършенстване на модела на теоретико-практически изпит за придобиване на правоспособност.

“Във връзка с новите изменения в Закона за съдебната власт от август 2016 г. е необходимо да се разработят модели на стажантски програми и елементите на изпита за придобиване на правоспособност. С проекта ще бъдат разработени и тествани два модела на стажантски програми - за основния двумесечен стаж и за професионалния стаж в съдебната система, което ще даде възможност и за обратна връзка за тяхната ефективност както от страна на стажантите, така и от страна на магистратите. Стажантските програми ще гарантират придобиването на практически умения, които ще помогнат и за по-бързото интегриране на завършилите юристи в реална работна среда, минимизиране на времето за допълнително въвеждане в особеностите на работата, като ще развие и способността им за аналитично мислене. Ще се създаде възможност за изграждане на капацитет сред магистратите за наставници, така че практици да обучават бъдещи практици,” мотивират необходимостта от европейския проект от правосъдното министерство.

От ведомството на Цецка Цачева допълват, че с промените в ЗСВ беше променен и моделът на изпит, но реалното прилагане изисква разработването на тест с практическа насоченост, адекватни, непротиворечиви съдебни казуси, отговарящи като специфика на различните видове професионален етап на стажа, преминат от завършилите студенти, както и алгоритъм за оценяването им. Само по този начин може да се гарантира адекватна оценка на практическата подготовка на кандидатите, както и обективната преценка от страна на изпитната комисия.

Изпълнителите на заданието трябва да извършат проучване на практиката в 8 държави-членки на Европейския съюз; да изготвят аналитичен доклад на нормативната уредба и европейски практики на 8 държави-членки на ЕС относно провеждането на стажове след дипломиране по специалността „Право“ и практико-теоретически изпит, да бъде изготвен и сравнително-аналитичен доклад с идентифицирани добри европейски практики и препоръки за модели, които да бъдат приложени в България и предложения за подобряване на българската нормативна уредба.

Срокът за изпълнение на проекта е шест месеца, но не по-късно от края на месец юли 2018-та година.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес