От днес българите и румънците ще могат да работят свободно в целия Европейски съюз, предаде БГНЕС.
Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)
Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството
Съгласно договорите за присъединяване, които София и Букурещ подписаха преди приемането им, старите 15 държави от Евросъюза получиха право да ограничат достъпа до своите пазари на труда на българите и румънците за 7 години, които изтичат на 31 декември 2013 г.
В някои страни, преди всичко Великобритания, се разгоря истинска вестникарска война срещу предстоящото отваряне на трудовия пазар за гражданите на двете балкански страни. Една от причините е твърдението, че българи и румънци щели да се възползват от щедрата социална система на Острова. Подобни дебати, но в много по-малко степен имаше в Германия и отчасти Холандия.
Според научен доклад приливът на имигранти ще бъде полезен за Англия, но съществуват и някои притеснения - например, че в някои райони наемането на работници сред англичаните бележи спад, докато наемането на имигранти от Източна Европа се увеличава; болниците ще се препълнят; данъците може да се вдигнат, поради повишените социални разходи. Британското правителството отказва да посочи очаквания ръст на българи и румънци, които ще пристигнат в Англия.
В същото време в края на миналата година британският вестник „Гардиън” публикува изследване, според което двама от всеки трима британци ще посрещнат българските и румънските имигранти с "добре дошли" след първи януари, но при условие, че те знаят английски, имат работа, плащат си данъците и се интегрират в местната общност.
Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Според мнозина експерти обаче страхът от наплива на българи и румънци е силно преувеличен. Внимателният анализ на статистическите данни за броя на пристигналите граждани от тези две страни показва точно обратното. Със своя труд те допринасят за повишаването на благосъстоянието на държавите, в които емигрират, включително облекчават тежката демографска криза там. Основният губещ от преместването им са техните родни страни – България и Румъния, които се лишават от младо, динамично и талантливо население.
В днешния си брой вестник "Индипендънт" също пише, че масовата имиграция на българи и румънци е малко вероятна.
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Още: Кой има имен ден днес, 18 декември 2024 г. Честито!
Над три милиона българи и румънци вече са напуснали родината си и са се установили в части на Европа, където намират по-добри перспективи за работа. И те няма да дойдат във Великобритания.
Българите и румънците отдавна имат неограничен достъп до трудовия пазар на 19 европейски държави. Това прави малко вероятно масовата имиграция, последвала полското приемане през 2004 година, да се повтори, пише изданието.