Философията на правене на метро в общината трябва коренно да се промени – да не изграждат само трасета и диаметри, а правилно ситуирани станции, които предлагат достъпен транспорт на гражданите. Иначе ще продължи неефективната работа на този най-добър и най-скъп обществен транспорт.
Това заяви Димитър Димитров, представител на гражданските инициативи "Метро за гражданите", "Нов устройствен план" и "Граждани за София".
За първите 3 месеца на тази година метрото регистрира спад на пътниците с повече от 20%, а тази втора линия, която струва 1 млрд. лева, ще бъде празна, продължи Димитров. Основната част от критиките му бяха отправени към разположението на много от метростанциите, което според него пречи на метрото да достигне по-висока скорост и ефективност. С малко повече усилия тази инвестиция можеше да бъде много по-ефективна.
Цялата територия около "Мусагеница" ще бъде застроена и се появява парадоксът, че там в определени моменти нито слизат, нито се качват граждани, продължи Димитров. Булевард "Цариградско шосе" загуби образа си и истинската транспортна връзка – метрото, и в момента на площад "Плиска" чакат 200-300 човека, а на метростанция "Жолио Кюри" слизат 20-30 човека, допълни той. Според Димитров вторият метродиаметър ще загуби около 300 000 пътници заради това, че не е предвидена станция на бул. "България".
Той отправи критики и към дизайна на метростанция "Лъвов мост", определяйки го като "възможно най-качественият кич, даже лъвовете са обърнали гръб". "Лъвов мост" отгоре няма нищо общо с това, което "между другото" са направили строителите на станцията", допълни той.
Едно от предложенията на гражданските инициативи е председателят на ЕК Жозе Барозу да разреши на премиера Бойко Борисов да направи метрото безплатно за всички пътници. Според Димитров метрото може да се издържа единствено от наеми от обектите на неговата територия, които той очаква да генерират приходи от около 6 млн. лева. Надявам се пускането на метрото наистина да предизвика преоценка и дебат, заяви Димитров. "Не е нормално най-скъпата инвестиция да има малък транспортен ефект, да е сравнително неудобна. Трябва да се даде възможност на общината, сега при разработките на трети метродиаметър, да разработи съпоставим метроринг, защото бъдещето на София се намира на двете страни на околовръстният път", каза още Димитров.
Редактор: Петър Проданов