Редакционният екип на Actualno.com ви представя краткия преглед на печата, посветен на акцентите за днешния ден, 30 май.
Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството
Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване
Вестникът се спира на темата за бъдещето на БСП. Опозицията на Корнелия Нинова в левицата вече има своя фаворит - Мая Манолова. Казват, че още в неделя вечерта, когато вътрешнопартийните врагове на лидерката видели резултатите от европейските избори, започнали да набират телефона на омбудсмана. Офертата станала още по-актуална след Националния съвет на червените във вторник, когато Нинова подаде оставка, пише изданието.
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Изданието съобщава, че се очаква ново поскъпване на "Гражданска отговорност". През миналата година тя скочи с над 50% и средната й стойност в момента е между 250 и 300 лв. в зависимост от населеното място. Увеличението вероятно ще продължи и в идните месеци. Една от причините за новото поскъпване са мерките, които трябва да предприемат застрахователите, след като от края на 2018 г. страната ни бе поставена под мониторинг по системата "Зелена карта" заради системно неплащане от страна на определени компании на щети от катастрофи с наши автомобили в чужбина.
Задължителните университетски практики бъркат в джоба на студентите, пише в своя материал вестникът. На възпитаниците на ВУЗ-овете им се налага сами да финансират заложените по учебен план обучения, тъй като бюджетите на висшите школа не ги покриват. Част от университетите заделят средства за транспорт до мястото на провеждане на практиката, но не осигуряват спането или джобните пари.
Още: Най-важните новини за деня: 17 декември 2024 г.
Още: Полицаи и служители на затвори обявиха готовност за протест
Нисък ДДС в Гърция и Румъния удря родния бизнес, твърди изданието. Затова българските производители настояват ставката да падне и у нас.. Това от една страна ще доведе до по-ниски цени на продуктите, а от друга ще направи българските производители по-конкурентни на външния пазар. Преките ни конкуренти – Гърция и Румъния вече намалиха сериозно ставката на ДДС. България обаче изостава – у нас ДДС е 20% за всички стоки и услуги, включително за храните и биопродуктите. В същото време страната ни е на челните места по смъртност и по затлъстяване сред децата.