Нито едно от основанията, посочени в чл. 72 в Конституцията, в който се указва точно кога правомощията на народен представител се прекратяват, не е приложимо в случая на Делян Пеевски. Именно заради това г-н Пеевски е народен представител дори и след одобрението на кандидатурата му за ДАНС. Това заяви председателят на Конституционния съд професор Димитър Токушев в интервю за в. „Преса”.
Токушев подчерта, че не Конституционният съд е върнал Пеевски в Народното събрание – той си е бил там, тъй като не е бил освободен. Не става ясно обаче дали проф. Токушев приема положената от Пеевски клетва в пленарна зала за назначението начело на ДАНС като „акт на освобождение от статута на депутат”.
Ето и пълният текст на въпросния член на Конституцията:
Чл. 72. (1) Пълномощията на народния представител се прекратяват предсрочно при:
1. подаване на оставка пред Народното събрание;
2. влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление, или когато изпълнението на наказанието лишаване от свобода не е отложено;
3. установяване на неизбираемост или несъвместимост;
4. смърт.
Самият Токушев изрично казва, че винаги се е старал Конституционният съд да взема решения в пълен състав и с възможно най-голямо мнозинство. Но „у нас много често недоволната страна в правен спор е склонна да търси в решението други мотиви, различни от правните”, заяви съдията. Той обаче не коментира с нито една дума обвиненията на докладчика по делото Румен Ненков, че нарочно е бил назначен от Токушев по делото, за да бъде провалено. Ненков е баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков.
Председателят на КС призна и че може да се направи много за комуникацията между подопечната му институция и медиите. Токушев се извини на чакалите до късно вечерта журналисти пред входа на сградата на съда, които искаха да разберат официално връща ли се Пеевски в парламента или не.
Токушев обаче заяви, че не може да се очаква след всяко решение да се обяснява на пресконференции защо е взето. Всяко решение на съда се мотивира и мотивите заедно с особените мнения и становища се оповестяват на сайта на съда и се обнародват в „Държавен вестник“. Нито един съдия след това не може публично да тълкува решението на съда, защото това крие опасност да бъде променен смисълът му, завърши председателя на КС.