Няма радиация от АЕЦ "Чернобил" в България. Това стана ясно на извънреден брифинг в Министерски съвет преди минути.
Ген. Венцислав Мутафчийски, директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов и директорът на НИМХ към БАН проф. Христомир Брънзов увериха, че няма никакви отклонения в радиационния фон над страната ни.
"Прословутият пожар, възникнал на 4 този месец, е обхванал няколкостотин декара гора, е вече изгасен. Повече от 70 часа имаме информация, че е погасен", каза директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов, като уточни, че е получил много лични обаждания от притеснени хора по темата и лично е предложил на премиера да се направим тазвечершната пресконференция.
"Стойностите на радиационния гама-фон, измерен от Националната автоматизирана система за мониторинг и постовете за радиационно наблюдение и оповестяване са в нормалните за страната граници, а именно 0, 008 до 0, 040 микросиверта за час", посочи още главен комисар Николов. Той уточни, че в страната има 29 станции за измерване. "Всеки ден наблюдаваме радиационната обстановка и в момента тя е в рамките на нормата", допълни още той.
Проф. Брънзов също бе категоричен, че българските власти следят ситуацията още когато избухна пожарът край бившата атомна електроцентрала. „Концентрацията след огъня край Чернобил е такава, че дори уредите не могат да я изчислят, тоест, тя е теоретична. В момента системата продължава да действа, преносът на маси наистина е от североизток, именно от Украйна към България. Системата показва, че няма да има никакви изменения в естествения радиационен фон, това, което ще пристигне с въздушните маси, ще е толкова малко, че дори не може да бъде отчетено“, заяви проф. Брънзов.
В последните дни се появиха редица информации, че над България ще премине радиоактивен облак от зоната на пожара. Слухът предизвика паника сред много хора и се разпространи бързо в социалните мрежи.
Пожарът в Украйна пламна на 4 април. Огънят достигна в опасна близост до авариралата Чернобилска АЕЦ, на два километра до хранилището за ядрени отпадъци с висока радиоактивност. През април 1986 година по време на изпитания се взриви четвъртият енергоблок на централата. Това е най-тежката ядрена авария в историята.