Над 40 на сто от ромите не могат да четат и пишат.
Още: Мирослав Боршош към екскурзоводите: Вие сте едни от хората, които показват България пред света
Още: Най-важните новини за деня: 21 февруари 2025 г.
На фона на тези данни на неправителствените организации, у нас за последните 7 години за образоване на ромите са усвоени близо 50 милиона лева. Парите идват предимно от образователното министерство - по милион годишно и от европейки програми. МОН дава по 1 млн. годишно. Колко пари идват по европейските програми? Това е въпрос, на който няма ясен отговор.
bTV поиска от Министерския съвет справка за усвоените пари от Европа. Такава обаче беше отказана с мотива, че не се поддържа такава база данни. Източници на медията твърдят, че голяма част от тези парите не са отишли по предназначение – част от тях са отишли за купуване на стари компютри и помагала.
15 милиона лева са изхарчени само за пилотния проект - "Нов шанс за успех", финансиран с пари от европрограмите. 10 хиляди души от различни възрасти посещават този курс. За посещенията на учебните часове ромите дори получаваха надник, а в края на обучението и документ, който обаче не се признава от МОН.
Още: Прогноза за времето - 22 февруари 2025 г. (събота)
Проверка показва, че много хора там не могат да си напишат името. За жителите на квартал „Факултета“ самото попълване на формуляра за социални помощи е предизвикателство. „Които са по-грамотни, черпиме по едно кафенце, сокче. И те ни попълват декларациите. Аз съм неграмнотна”, коментира жена.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Разлюля тепетата: Земетресение с магнитуд 3.1 в района на Пловдив
Още: Премиерата на филма за Милен Цветков: Сълзи, но и много надежда
На този фон от МОН се хвалят с редица успешни програми за ограмотяване ромите.
„Категорично мога да ви кажа, че нивото неколкократно се е повишило... Ще ви дам пример, през 1989 година броя на висшистите сред ромите беше 26, към днешна дата 3500 ромски студенти има в българските университети”, посочва директорът на център „Образователна интеграция” към МОН Лиляна Ковачева.
Един от тези студенти е Даниел Миролюбов, дипломиран инженер по машиностроене. Съвсем скоро и магистър ядрена енергетика. Той обяснява: „Моята мечта е да работя в АЕЦ-а. Откъм предразсъдъци на хората, аз вече съм свикнал. За да постигнеш нещо, трябва да се бориш. Просто няма друг избор”.
Още: Над 6000 продукта с роден вкус на добри цени в Kaufland
Още: Трети бойкот на магазините, този път и на банките