Приветствието на британския премиер Дейвид Камерън към „трудолюбивите” индийци контрастира с отношението към гражданите на новите страни-членки на ЕС. В книгата „Краят на толерантността” Арун Кунднани спори, че възможността да се интегрира човек във Великобритания се основава по-малко на това как изглежда, отколкото дали е обречен да бъде културно съвместим или не. Това може да изглежда като напредък, но пълзящата скала, по която човечеството е организирано, не се различава особено от расистките йерархии на миналото, но се базира в по-ниска степен на цвета на кожата. И така, образован в Англия специалист индиец може да се окаже по-приемлив отколкото бял безработен българин или румънец. Това е точно което наблюдаваме при посещението на Дейвид Камерън в Индия - страна, чийто икономически ръст той описва като „един от големите феномени на века”, коментира „Гардиън”.
Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)
Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството
Камерън и неговият антураж от директори и вицеканцлери без съмнение ще ускорят разчистването на бедняшките бърлоги, за да се открие път за нови бляскави търговски центрове, които ще се построят на всеки свободен инч в големите градове на Индия. Мнозинството индийци, които са доказано в по-лошо положение след настъпването на неолиберизма в „най-голямата демокрация”, не са тези, които Камерън има предвид, когато говори за освобождаването на „потенциала на Индия”.
Обратно към Острова, неизбежното пристигане на българите и румънците се обрисува като въпрос, свързан с изборите, чийто резултат ще бъде или успех, или абсолютен провал. Те са жертвите на „ксено-расизма”, на който са подложени бедните странници, включително и белите. За разлика от тях, пред индийските студенти, които могат да си позволят таксите в британските университети, ще бъде разстлан червен килим и те няма да бъдат обект на ограничения на правата им за престой и работа, според Камерън. Предстои да се види как такава „позитивна дискриминация” ще бъде оправдана в светлината на обещанието на Торите да ограничат имиграцията в рамките на десетки хиляди годишно.
Културните стереотипи изобилстват. Индийците – забележете, не пакистанците, са смятани за трудолюбиви и находчиви и таят безкрайно уважение към Великобритания и нейните традиции. Колониализмът се превъплъщава в „специални отношения”. Индийците усвояват британския начин на живот, говорят английски и са умерено религиозни. Те не източват системата, а по-скоро представляват възможност за инвестиции в боледуващата британска икономика.
Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Румънците и българите, от друга страна, са окаяни, както ги описва Тревор Каванаг във вестник „Сън” – мошеници, изнасилвачи и джебчии. Торите ще загубят изборите, предупреждава той, освен ако не откажат пълни права на румънските и българските граждани, преди да залеят Обединеното кралство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Сравнението на риториката на Камерън по отношение на Индия и най-новите партньори на Великобритания в рамките на ЕС разкрива как расизмът се влияе често от икономиката, или поне така изглежда на повърхността. Това е посланието, което изпраща Камерън: ние ще толерираме тези, от които имаме полза, но не и тези, които не допринасят за нашия просперитет, коментира изданието.