Столична община няма да обжалва решението на Софийския градски съд, с което на администрацията в града бяха дадени 12 месеца за предприемане на мерки, с които да не се допуска превишение на допустимите норми на фини прахови частици в атмосферата.
Това съобщи днес кметът на града Йорданка Фандъкова във „Фейсбук“. „Моето решение е да не обжалваме решението на съда. Разправии и препирни по темата с въздуха не трябва да допускаме, това е най-важната тема за София, защото касае здравето на хората и се нуждаем от обединени усилия, а не от преследване на други цели“, гласи част от съобщението й.
"Важно е, че съдът потвърждава всички мерки, които изпълняваме в Програмата за подобряване на качеството на въздуха в периода 2021 – 2026. С решението е потвърдена и тенденцията за намаляване на дните със замърсяване, и на концентрацията на ФПЧ, но за постигане на всички норми има още много работа, която изисква усилия от всички на местно и на национално ниво. За тази задача е нужно обединение на местната власт, гражданите, неправителствените организации, Министерство на околната среда и водите и парламента. Не приемам твърдението за бездействие по отношение на въвеждането на стимули за гражданите за използване на алтернативни незамърсяващи методи за отопление, защото това е програма, по която се вижда, че работим. Обръщам внимание на това, че при монтажите на новите печки има хора, които споделят, че са притеснени от повишаването на цените на тока, природния газ и недостига на пелети. До момента 84 домакинства се отказаха. Не трябва да позволяваме връщане назад в този процес и затова е важно е да се намери механизъм на национално ниво за решаване на проблема с цените на горивата", написа ощ Фандъкова.
На 8 ноември СГС реши, че Столична община е допуснала системно превишаване на фините прахови частици в града. В заключенията се казваше още, че общината не е приела актуална програма за управление на качеството на въздуха и че не е изпълнила напълно задължението си да информира обществото за проблемите в това отношение.
В отговор съдът осъди властта в София до 12 месеца от влизане в сила на решението да преустанови бездействието си с мерки, сред които да има стимули за използването на алтернативни методи за отопление с цел да се намали използването на въглища и дърва за битово отопление. Съдът задължи СО още да направи оценка в сектор "Транспорт". Анализът трябва да отговори на въпроса дали мерките до момента са довели до повишаване привлекателността на обществения транспорт. Ако не е, общината трябва да даде отговор на въпроса защо? Както и да установи дали броят на ползвателите на градския транспорт е намалял или се е увеличил.