Неочаквано добри данни за храненето на децата - почти без вафли, чипс и бърза храна, установява проучване на Столичната регионална здравна инспекция сред родителите.
Храни, рекламирани по телевизията купуват за децата си само по изключение 62% от родителите, не купуват - 26%, и едва 12% от родителите са посочили, че често купуват такива храни в анкети за храненето и физическата активност на децата им. В проучването са участвали 307 родители на деца от подготвителните групи в 9 градини в София, а частта за храненето касае това, което децата ядат вкъщи вечер и в почивните дни, пише в. "Сега".
Цели 40 на сто от родителите твърдят, че не купуват изобщо бърза храна на децата си, други 54% водят децата си в заведения за бързо хранене между 1 и 3 пъти месечно и само 6 на сто са признали, че децата им често ядат фаст фууд. Това значи, че голяма част от родителите предпочитат да дават на децата си домашно приготвена храна, коментират от СРЗИ.
Цели 55% от родителите декларират, че децата им вечерят с готвено ястие - най-често мусака, сарми, пълнени чушки, пиле с ориз или картофи, като половината от вечерите са безмесни. Сандвич, спагети или домашна баница вечерят 14 на сто от децата и само 3% - пържоли или кюфтета. От СРЗИ отбелязват, че е проблем ниската консумация на риба - 6 на сто от родителите дават риба за вечеря, а също и че едва 20 на сто от децата получават салата към вечерята, а 7 - плод за десерт. По 27% от родителите смятат, че децата им трябва да ядат повече бобови и зърнени храни, както и риба, месо и яйца, а 28% смятат плодовете и зеленчуците, които дават, за недостатъчни. От СРЗИ също отбелязват, че децата трябва да ядат повече бобови храни, риба, мляко и плодове и зеленчуци.
71 на сто от децата получават здравословна закуска вкъщи - макаронени или зърнени храни или комбинирани сандвичи. 57 на сто от родителите смятат, че хранят децата си здравословно, 33% - не, а цели 10 на сто не могат да преценят, което според здравните инспектори е тревожно.
Само 25 на сто от родителите извеждат за спорт или разходка децата си във всеки почивен ден, останалите го правят или един път седмично, или 2-3 пъти. 73 на сто от децата обаче спортуват в детската градина. От самите родители не спортуват 43 на сто, а останалите го правят редовно (26%) или поне 2-3 пъти месечно (31 на сто). Здравните инспектори отбелязват, че децата трябва да се извеждат редовно навън през зимата, което ги закалява.