"Нашите деца, не са малки възрастни, а са изключително крехки създания, които са в процес на израстване. Те имат нужда от нас, възрастните, да мислим за тях, и вместо тях. Ние сме тези, които сме им пример и за пресичане на пешеходната пътека, и за шофьори, които спазваме правила." Това заяви д-р Елеонора Лилова, председател на Държавната агенция за закрила на детето във връзка със зачестилите пътнотранспортни произшествия, които отнемат живота на деца, техните родители и близки. Д-р Лилова призовава всички пораснали деца към специално внимание и повече толерантност на пътя, защото всеки човек е важен и всеки човек носи живия живот в себе си.
Поведението и действията ни на пътя са и начин да спазваме правилата на толерантност на един човек към друг. Правилата са човешки начин да признаем правото на ред. Затова, когато сме с деца на пътя като пешеходци или шофьори зад волана, все едно трябва да ни светва червена светлина при вида на всяко едно човешко същество: „Внимание! Трябва да мисля за Детето. То може да не внимава, но Аз ще внимавам и заради него.“
Д-р Елеонора Лилова отбеляза: „Бих искала да се обърна към всички участници в пътното движение да се съобразяват с поведението на децата ни, когато се движат по тротоара, когато пресичат уличното платно. В техния детски свят водещи са емоцията, игрите, мобилния телефон, а липсата на житейски опит ги прави неопитни и уязвими спрямо колите, автобусите, камионите. И нито една акция на МВР, на новата Държавна агенция за пътна безопасност, и нито една инициатива не може да предпази децата ни, ако ние, родителите и обществото, не ги научим отговорно да пазят самите себе си. В забързаното си ежедневие забравяме, че заедно можем да спасим животи, както на децата, така и на всеки един от нас. Вярвам, че повече толерантност на пътя е равно на по-малко произшествия, за да се приберем живи и здрави при всички, които ни обичат и чакат вкъщи!"
"За съжаление, за отговорността, която носим на пътя, се сещаме едва тогава, когато станем свидетели на поредното произшествие с фатален край. Статистиката, за броя на загиналите в пътни инциденти за страната ни всяка година, е все по-голяма, за това в качеството си на председател на Държавната агенция за закрила на детето, тя призова всички хора да бъдат отговорни към бъдещето на децата и техните родители и близки.
В основата на хилядите пътнотранспортни произшествия се корени факторът човешка грешка. Грешка, породена от липса на грижа за другия, забързаност и пренебрегване на правилата. В такава ситуация няма по-малко виновни, всички носим една и съща отговорност за поведението си. Ето защо всички ние – шофьори, велосипедисти, мотористи и пешеходци, следва да сме по-търпеливи, по-добри и отговорни, когато сме на пътя.
Дали и кога нашите улици в страната ще станат безопасно място за преминаване, никой не може да каже. Това зависи от много фактори, но най-вече и от самите нас. Всеки от нас е важен за спасяването на животи. „Уверена съм, че ако обществото ни е единно, всички заедно можем да изиграем важна роля и заедно можем да спасим животи. Нека всички се пазим и бъдем живи с децата ни“, заключи тя.