Нападателите от Париж са с брилянтен план и военен опит, добит някъде в Сирия. Но въпросът е, че начина, по който те са избягали, очевидно говори за брилянтен план. Това прави прави ситуацията много, много тежка и голямо предизвикателство за френското общество и френските институции.Това коментира в ефира на bTV арабистът проф. Владимир Чуков.
Според него в случая става въпрос за директна атака на тероризма срещу западни журналисти и то в сърцето на една от европейските столици – Париж.
"Това е сатирата като много специфичен жанр – обществото е това, което определя социалните недъзи. В нашите карикатури мишените са политиците, в „Шарли ебдо” 50% от целите са свързани с религията”, коментира експертът.
Проф. Чуков обясни, че са няколко факторите, които са направили Франция мишена на атаката. "Франция е на първо място по брой на джихадисти – около 1000 души. Същевременно е и една от най-активните участнички в борбата срещу „Ислямска държава”, коментира той.
В случая можем да говорим за наслагването на две проблемни ситуации. Едната е сходна с тази след публикуването на карикатури на пророка Мохамед в Дания през 2006 г.
Арабистът посочи, че огромна част от бойците на групировката са от Западна Европа и Западните Балкани. В същото време България е една от четирите „фронтови” държави (заедно с Италия, Кипър и Гърция), през които жители на опустошените от „Ислямска държава” страни се опитват да стигнат основно до Германия и Швеция, но и освен това екстремисти се придвижват от и до бойните полета.
Има риск за националната сигурност на страната, допълни експертът.
Атаката срещу френския вестник „Шарли ебдо” очевидно цели създаване на публична психоза, на страх сред населението и респект към възможностите на терористичните организации. Това каза междувременно в предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“ ген. Кирчо Киров, бивш директор на Националната разузнавателна служба. Според него огромният брой жертви е характерният елемент, който насочва към подобна мисъл.
Извън всякакво съмнение, че за България съществува заплаха за националната сигурност и за държавността.
„Навлизането на големи групи бежанци в много сериозна степен може да дестабилизира обстановката в страната и да повлияе пряко върху държавността“, изтъкна бившият директор на Националната разузнавателна служба. Според ген. Киров няма начин бежанците да бъдат бързо интегрирани и да бъде пресметната степента на тяхната интеграция в нашето общество. Затова създаването на затворени общности във вид на градчета, затворени общежития и други е потенциална заплаха за сигурността на страната ни", категоричен беше ген. Кирчо Киров.