Несправедливо е, според мен, да се глобява кметът за това, че не е реализирал нещо в населените места, тъй като няма съответните приходи, които да са постъпили в бюджета на общината, заяви пред медии кметът на Чепеларе Славка Чакърова. Тя категорично не одобрява промените, залегнали в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрация, с изключение на предвиденото участие на селски кметове в комисии по възлагане на обществени поръчки, когато касаят техните населени места.
Процедурата по обществени консултации на промените е открита от Министерството на финансите в края на месец ноември и трябва да приключи на 27 декември. Измененията в ЗМСМА са направени във връзка с протестите на селските кметове.
Една от съществените промени е, че в общинските бюджети ще се утвърждават отделни бюджети на кметствата, а при неизпълнение на заложените инвестиции кметовете на общини ще бъдат глобявани от общинските съвети с 500 до 2000 лева, а при повторно нарушение глобата е в двоен размер.
Другата е, че когато се финансират обекти на територията на съответното село, кметът или упълномощено от него лице ще бъде включен като представител на възложителя в комисиите по Закона за обществени поръчки и ще участват пълноценно в тях от началото до края на процедурата.
Според Чакърова с въвеждането на глоби градоначалниците винаги ще са в позиция на потенциални нарушители, тъй като са зависим за изпълнението им от приходите в общината, а когато те не са изпълнени в пълния обем, заложен в бюджета, не могат да се направят и съответните разходи по него.
"За никой не е тайна, че общините имаме недобори на данъците и таксите. Не сме търговско дружество, нямаме други приходи. Кметовете и сега носим отговорност за спазване на бюджетите и при изготвянето му се съобразяваме с исканията на кметствата. Кметовете винаги присъстват на обсъждането му и техните потребности са намирали отражение в бюджета на община Чепеларе“, коментира Чакърова.
Тя допълни, че от общинския бюджет се поемат разходите за заплати, осигуровки, сметоизвозване, сметоизвозване, зимно поддържане и снегопочистване, а в капиталовата програма са включени обекти във всяко населено място.
„Винаги съм се старала при изготвяне на капиталовата програма да се съобразяваме с исканията на гражданите, но също и с размера на капиталовата програма, съгласно утвърден лимит. По него подреждаме обектите по приоритети. В частта на капиталовата програма изпълняваме на 100% заложените дейности, защото те са определени от държавата. Но тъй като тези средства не са достатъчни, другите източници за реализиране на инвестиции в населените места са съответните програми. Такива проекти реализирахме в селата Проглед и Хвойна, следващата година ще направим и в други села. Разбирам кметовете на населените места, че искат да реализират повече неща, но разполагаме с дадена финансова рамка, която ни ограничава всички. Проблемът е, че потребностите на населените места и общинския център са много повече от реалните възможности на една община", каза Чакърова.
Справка в сайта на НСОРБ сочи, че в края на ноември изпълнителният директор на сдружението Силвия Георгиева е изпратила писма до кметовете на общини, с което ги приканва да участват в обсъждането на предвидените промени, за да изработят обща стратегия на сдружението.
Вчера обаче от НСОРБ е разпратено ново писмо с настоятелно искане за становища на общинските кметове, защото много малко кметове са реагирали досега.
„Този път бихме желали да бъде изразена позицията на кмета на общината или на председателя на общинския съвет, а не на експерти от администрацията“, се сочи във вчерашното писмо. От кметовете се изисква да попълнят анкетните карти до 20 септември.