В Регионален исторически музей – Русе, на 14 февруари бе открита изложбата "Кремък, керамика, метал. Археологическите проучвания на Русенския музей". Историята на теренните проучвания в русенския музей започва с разкопките на Русенската селищна могила през 1904 г. и средновековния град Червен през 1910 г.
Показаните находки са открити при теренни проучвания между 2013 и 2018 г. на селищните могили при селата Кошарна и Бъзовец, античните обекти при селата Мечка и Батин, римското светилище на Диана при село Кошов, античния и средновековен некропол при крепостта Тегра до град Мартен, късноантичната крепост при село Сваленик, както и на Римската крепост Сексагинта Приста и Червен. Изложените предмети обхващат период от 6500 години, като най-ранните са от Каменно-медната епоха.
Разкопките са проведени от археолозите на Регионален исторически музей - Русе Стоян Йорданов, д-р Димитър Чернаков, д-р Върбин Върбанов, Деян Драгоев, Никола Русев, Светлана Великова, Светлана Тодорова и Румяна Йорданова.
Сред експонатите са кремъчни сечива, керамични форми, стъклени, златни и сребърни предмети. Впечатляващо е цялостното въоръжение на боец от ранносредновековната епоха. На видно място в изложбата е мъжка африканска глава върху керамична лампа. Находката е от края на първи век и е изделие на ателие в римската провинция Галия, (днешна Франция). Тя е открита в некропола на римската крепост Тегра край град Мартен и е уникална за България.