Домашна лютеничка? Само като си помислим за нея и мигновено се връщаме в детството си. Хубаво беше, когато нашите баби грижливо и старателно приготвяха дузина бурканчета, пълни с лютеница, които зимните месеци да мажем върху филиите хляб и да вървим с бодра крачка към училище. Хубави бяха онези години, в които домашната храна беше на почит. Консумацията ѝ беше нещо нормално.
Факт е, че приготвянето на домашна лютеница си има своите тънкости и специфики и не всеки може да се похвали с брилянтни крайни резултати. Вкусът ѝ обаче, той не може да се опише с думи.
Ако имате къща на село и разполагате с дворно пространство, то значи сте повече от късметлии. Не само, че може сами да си отглеждате зеленчуците, но и съвсем спокойно може с тях да приготвите вкусна, домашна и полезна зимнина.
Още: Тези 3 подправки за домашна лютеница я правят УНИКАЛНА
Нека тази зимнина бъде обичаната от всички лютеница.
Днес сме решили да ви изненадаме с рецептата на една уникално вкусна лютеница, в която буквално ще се влюбите. Вкусът ѝ няма равен на себе си и изобщо не преувеличаваме. Намазана върху филия хляб, тя ще се превърне в любимата ви закуска.
Стига сме губили от времето ви. Знаем, че повечето от вас не разполагат със свободно такова, затова ще преминем към списъка с продукти, които да си подсигурите, ако искате да си приготвите домашна лютеница.
Ето ги и продуктите:
Още: Пригответе си най-вкусната домашна лютеница – по стара българска рецепта
- домати - 3 кг
- чесън - 1 глава
- чушки - 10 г червени
- патладжани - 1 кг
- магданоз - 2 връзки
- олио - 2 ч.ч.
- захар - на вкус
- сол - на вкус
Как се приготвя най-вкусната лютеница?
Една от най-трудоемките задачи, обвързани с направата на лютеница, е изпичането на самите чушки. След това се запарват за известно време в тенджера под капак, за да могат да се обелят по-лесно. Смилат се в машинка за месо.
Следващата стъпка е изпичането на патладжаните и доматите. И те, както чушките, се смилат.
Още: Рецепта за нестандартна, но много вкусна лютеница
Двете смеси се обединяват в общ съд и се бъркат много старателно. Слагат се на огъня и се готвят, докато не се получи желаната гъстота.
Когато лютеницата е почти готова, се добавят и подправките. Това са: захар, сол, магданоз, олио, счукан чесън. Чесънът е онази тайна съставка, която прави така, че вкусът на лютеницата да е два пъти по-богат и наситен.
Лютеницата се изсипва в буркани. След това се запечатва и стерилизира за 30 минути.
Гарантираме ви, че това е една от най-сполучливите рецепти, които да пробвате.