Средата на лятото е и въпреки високите температури навън, сега е и времето, когато човек трябва да започне да подготвя зимнината. Понякога този процес е сложен и хората решават, че нямат излишно време за такива неща и цяла зима си купуват туршии от магазина. Но всеки знае, че разликата е огромна между домашно приготвената зимнина и тази, която се продава в супермаркетите.
Добрата новина е, че има лесни рецепти за вкусна и свежа зимнина, която ще зарадва небцето ви с вкус на пресни и хрупкави зеленчуци. Нека сподели нашата любима и лесна рецепта за зеленчукова зимнина:
Вкусна и лесна зеленчукова зимнина
Необходими продукти:
- 2 кг. зрели червени домати
- 1 кг. червени чушки
- 1 кг. кромид лук
- 1 кг. корнишони
- 1 кг. моркови
- 2 връзки ситно нарязан магданоз
- 1 глава чесън
- 100 мл. олио/зехтин
- 1 с.л. сол
- 1-2 ч.л. оцет на 1 л.
- 1 ч.л. захар на 1 л.
Спрете да слагате аспирин в зимнината - ето защо е вреден
Нарежете зеленчуците на едро, а магданоза на дребно. След това нарежете чесъна, но нека не е прекалено на ситно. Сложете зеленчуците в голяма купа и добавете мазнината и солта. Разбъркайте хубаво и оставете зеленчуците за около час, за да пуснат от сока си.
След това разпределете зеленчуците в буркани, които предварително сте стерилизирали и подсушили. Важно е да не използвате прекалено големи буркани, защото ще ви бъде трудно да прецените с каква вместимост са и количеството течност в тях. Изключително важно е бурканите да са напълно сухи! След като разпределите зеленчуците, залейте ги със соковете, които са пуснали, докато ги бяхте оставили в купата за час. Във всеки буркан добавете захар и оцет, като съобразите количеството течност.
ОЩЕ: Направете едно от тези ястия с тиквички и ви гарантираме, че всички ще си оближат пръстите
Варете бурканите на слаб огън за около 40 минути. Оставете ги да изстинат напълно и ги съхранявайте на сухо, тъмно и добре проветриво място.
Да ви е сладко!
Какви са плюсовете на зимнината ?
Разнообразие на вкусове – консервирането дава възможност да се съхраняват различни видове храни и да се създават вкусни комбинации през студените зимни месеци, когато има малко разнообразие от плодове и зеленчуци на пазара.
Удобни са и спестяват време – приготвя се по-рано и може да се използва през цялата година, много е удобна за заети хора, които нямат възможност да готвят всеки ден.
Може да се съхраняват дълго време – зимнината е с дълъг срок на годност, стига да се съхранява правилно.
Най-лесната парена туршия с вкусни чушки
Пестят се ресурси – консервирането на плодове и зеленчуци може да помогне за намаляване на хранителната загуби, като се използват продукти, които иначе можеше да се развалят през лятото и да отидат на боклука.
Запазват се хранителните вещества – консервирането дава възможност да се запазят важните хранителни вещества като витамини и минерали.