Консервираната храна трудно може да се нарече здравословна храна. След термична обработка повечето продукти, независимо дали са зеленчуци или риба, се превръщат само в „черупка“, в която не остават ценни хранителни вещества. Освен това в консервите се добавят големи количества сол, захар и оцет, което е вредно за кръвоносната и храносмилателната система.
Приятно изключение от списъка с вредни консервирани храни е консервираният боб. Колкото и да е странно, този продукт в суров вид е много по-опасен, отколкото след консервиране.
Пресните зърна съдържат токсични вещества: фазин и фазеолунатин. Накисването в студена вода и термичната обработка неутрализира токсините. В консервирания боб не са останали вредни вещества.
Как да варим боб без накисване?
Пет атрактивни предимства
1. Готов за употреба
Да отворите буркан и да го използвате такъв, какъвто е - не е ли това мечтата на всяка домакиня! Но само в случая с консервирания боб получаваме наистина безопасен и здравословен продукт, за разлика от замразената пица или хапки. И не е нужно да правите нищо с него, просто отворете буркана и изплакнете съдържанието му под течаща вода.
2. Богат на протеини
Съдържанието на белтъчини в червения боб достига 25 на сто, а се усвоява почти напълно – 80 на сто. Ето защо вегетарианците избират продукта като алтернатива на животинския протеин. А спортистите го включват в диетата си като източник на достъпен, ценен протеин.
Хранителната стойност на растителния протеин не отстъпва на месния протеин. Но в боба, за разлика от месните продукти, изобщо няма мазнини, което елиминира натоварването на тялото с холестерол. Консервираният боб е идеален продукт за хора с високи нива на холестерол в кръвта и риск от развитие на атеросклероза.
Кои подправки придават невероятен аромат на всяка боб яхния
3. Съдържа витамини и минерали
По хранителна стойност бобът от консерва по нищо не отстъпва на пресния. Разбира се, в него има малко витамин С, тъй като той се разрушава по време на топлинна обработка. Но има достатъчно витамини от група В, необходими за правилното функциониране на нервната система. Освен това съдържа витамин К, който е отговорен за съсирването на кръвта, и витамин Е, антиоксидант и защитник на младостта на кожата.
Зърната на фасула запазват много микроелементи: алуминий, мед, калий и магнезий, калций. Благодарение на високото си съдържание на сяра, продуктът подпомага имунната защита на организма и повишава устойчивостта към инфекции.
4. Запазва фибрите
Грубите растителни влакна са необходими на тялото за правилното храносмилане. Достатъчното количество от тях намалява вредата от сладките и мазни храни: фибрите абсорбират мазнините и предотвратяват проникването на наситен холестерол в кръвта. Той също така намалява скоростта на усвояване на захарите при ядене на сладкиши, което предпазва панкреаса от прекомерна работа.
5. Помага на сърцето и панкреаса
Фасулът съдържа аргинин, вещество с инсулиноподобен ефект, което помага за понижаване на нивата на кръвната захар. При захарен диабет те се превръщат в продукт-лекарство: без да натоварват черния дроб, с подкрепата на панкреаса, човек получава протеини, витамини и минерали в леснодостъпна за организма форма.
Какво е перфектното съотношение боб-вода при варене?
Високите концентрации на фолиева киселина намаляват нивата на хормона хомоцистеин. Когато нивото му е повишено, рискът от сърдечно-съдови заболявания се увеличава. Допълнителна подкрепа за сърцето се осигурява от калий и магнезий, които се усвояват добре в тандем.
Как да сготвим вкусен боб от консерва
- Отцедете и изплакнете боба в студена вода. Докато някои готвачи твърдят, че течността за консервиране може да се използва в рецепта, тя може да бъде нишестена или прекалено солена.
- Поставете боба в тежка тенджера и го покрийте с качествен зехтин, сол и аромати. Подправете боба според начина, по който планирате да го използвате
- Загрейте до средна степен и оставете да къкри, докато течността се намали леко, за да покрие боба, 10 до 15 минути.
- Използвайте веднага или оставете боба да се охлади и го използвайте по-късно.