Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Готвенето на леща не е сложно, но трябва да знаете тези 2 тънкости

20 ноември 2023, 14:22 часа

Учени твърдят, че хората са яли леща преди повече от 8 хиляди години. Хората от Близкия изток са били първите, които са направили това. По-късно, поради миграцията на древните племена, лещата се разпространява в цяла Африка, а след това и в Европа. От нея се приготвят различни салати, супи и яхнии, пюрета, както и плънки за пайове. Лещата изисква много малко време за приготвяне, тъй като плодовете на тази уникална култура се варят много бързо.

Има пет различни вида леща - зелена, жълта, кафява, червена и черна - и всяка от тях е вкусна по свой начин. Всичко зависи от това какво ястие трябва да приготвите.

Например, за най-простата яхния от леща ще ви трябва:

·         300 мл питейна вода;

·         200 г червена леща;

·         малко сол и черен пипер;

·         25 г масло.

Омлет със спанак: Чудесен старт на деня!

Как се приготвя гарнитура от червена леща:

1.       На първо място лещата трябва да бъде добре измита. По-добре е да направите това в гевгир под течаща вода.

2.       Поставете я в тенджера.

3.       Залейте я с вода и я сложете на котлона. При готвене на умерен огън лещата ще бъде готова в рамките на 10 минути след кипване. Всичко, което трябва да направите, е да добавите олиото и да разбъркате добре.

Това ястие ще бъде добра гарнитура, например към месо или отличен вариант за бърза и питателна закуска.

Като се има предвид уникалния витаминен и минерален състав на самия оригинален продукт, такава гарнитура може да се използва за профилактика и лечение на много доста сериозни заболявания.

Лещата на нашата трапеза е уникален продукт, пълен с полезни вещества. Супата от леща, приготвена с любов, може да ни даде енергия сутрин и да ни поддържа в добро настроение през целия ден.

Вкусът е много балансиран, което просто няма как да не ви хареса. Веднага след варенето кашата има доста течен вид, но след като престои известно време става по-гъста.

Леща яхния с чубрица и чесън: Класическа рецепта

Трябва да знаете тези 2 тънкости

Факт е, че във влажна среда зърната от леща сякаш се подготвят за покълване и всички полезни свойства се проявяват най-активно в тях. Така обработената леща се усвоява по-добре от тялото и не претоварва стомашно-чревния тракт. По-добре е да се накисва в топла вода за 3-12 часа, след което водата да се отцеди и зърната да се измият.

Тънкостите при готвенето

Залейте лещата със студена вода в съотношение 1:2. Лещата се готви 40 минути, червената леща 15–20 минути, а оранжевата леща 10–15 минути. Не се препоръчва да добавяте сол към водата, в противен случай ще отнеме повече време за готвене. Най-добре е да добавите сол в самия край, но можете да добавите супена лъжица ароматен зехтин в самото начало. Тогава вкусът на лещата ще стане по-мек и деликатен. За пикантност се добавят подправки в началото на готвенето - розмарин, градински чай, дафинов лист и винаги черен пипер.

Добър апетит!

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес