Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Захариева: Отношенията с Македония са сложни

02 октомври 2019, 09:30 часа • 2725 прочитания

Отношенията между България и Македония са сложни и изискват време, особено по историческите въпроси. Двете държави обаче работят активно в тази насока и за последните 2 години е постигнато повече, отколкото за предишните 30. Това заяви пред Нова телевизия министърът на външните работи Екатерина Захариева.

Подкрепата ни към европейската интеграция на Македония не е безусловна, а условията не ги поставяме сега. "Темата Македония засяга всички, тя е национална кауза за България. Тя винаги е свързана с условието за добросъседски отношения", отбеляза Захариева.

"Няма как да се стремиш да станеш член на Европейския съюз, ако имаш нерешени двустранни отношения, това е един от основните критерий за членство в ЕС", припомни тя.

София изисква от Скопие да каже истината за историята и да спре враждебните действия към българите. Захариева припомни, че в миналото македонските власти са финансирали филми, които са били откровено враждебни към България.

До края на годината българо-македонската комисия трябвало да постигне напредък по важни въпроси, свързани с исторически личности като Гоце Делчев и Илинденско-Преображенското въстание. "Комисията затова е от историци, за да се разберат по общи текстове", посочи Захариева. Българските и македонските историци свършили доста работа, но нещата се случвали твърде бавно.

Икономическите отношения с Македония видимо са се подобрили след подписването на договора за добросъседство. Само за 5 месеца двустранната търговия се е увеличила с 13%. "Много повече български инвеститори се интересуват от Македония и искат да инвестират. Иска ми се да видя и повече български медии там", каза външният министър. Между двете страни имало и по-силен културен обмен, общи проекти, театри, фестивали и т.н.

Захариева говори и за подобряването на транспортната свързаност с Македония. Коридор 8 (свързващ двете държави, б.р.) е един от тези, за които са отпуснати най-много средства. ГКПП-тата щели да се разширят в най-скоро време.

"От Благоевград до най-близкия македонски град трябва да се стига за 20-25 минути, а до Скопие – за 2 часа, максимум 2 часа и половина – това е целта", посочи външният министър и добави, че хората в двете страни искат да бъдат заедно.

По думите ѝ в последните 2 години в отношенията между София и Скопие са се случили повече неща, отколкото през последните 30 години, но изглаждането на различията изисква още време. Българо-македонският договор е много по-сложен в сравнение с договора с Гърция.

"Историческата част между България и Македония е много по-трудна. Цялата идентичност, цялата история и съществуване на Македония като република се основава на части от общата ни история", отбеляза Захариева.

Според нея в отношението към Скопие е нужен баланс между твърдата и меката дипломация и точно така действа българското правителство.

Илия Лазаров
Илия Лазаров Отговорен редактор
Новините днес