Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Същите заплати, но по-малко работа: Депутатите решиха да разредят заседанията на комисиите

02 ноември 2022, 13:58 часа • 3318 прочитания

Парламентът не успя да приеме в рамките на днешното пленарно заседание целия си правилник и ще продължи работа по него на следващо заседание.

Още: Пеевски: Ще бъдем опозиция, ако ГЕРБ успеят да направят правителство

Още: Борисов е оптимист за правителство: Засега разговорите вървят добре

Не бе прието предложението на Асен Василев от "Продължаваме промяната" депутатите да работят до окончателното приемане на текстовете. С предложението си той искаше да отложи заседанието на правна комисия, на което членовете ѝ ще разгледат връщането на хартиената бюлетина.

По време на гласуванията депутатите подкрепиха предложението ГЕРБ-СДС и БСП парламентарните комисии да заседават най-малко веднъж месечно, вместо веднъж седмично, каквато беше практиката до този момент. Така те за по-малко свършена работа ще получават същите бонуси, тъй като към депутатските заплати се добавя бонус за участие в комисия, но той не зависи от броя на заседанията на съответната комисия.

Пленарната зала реши член на Министерския съвет, който присъства на обсъждане на точка от дневния ред, да може да вземе отношение, след като получи думата от председателя, в рамките на пет минути - досега ограничение на времето не беше разписано.

Още: Татяна Дончева: Все още не може да се говори за кабинет

Още: Може ли да има кабинет без ПП? Отговорът от Владислав Панев

Според приетите текстове най-малко веднъж на всеки три месеца в комисията по правни въпроси се провежда обсъждане с участието на главния прокурор. На него ще се обсъжда прилагането на закона и дейността на прокуратурата и разследващите органи, включително законодателни промени, резултати в борбата с престъпността, в т.ч. корупция, взаимодействие с разследващите органи и др. Обсъждане във връзка с прилагането на закона и дейността на поверените им институции се провежда и по инициатива на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд или главния прокурор.

Не се прие предложението на "Възраждане" всяка първа сряда на месеца в програмата да влизат, освен законопроекти и проекти на решения, и изслушвания по искане на парламентарна група.

Отхвърлено беше и предложението на "БСП за България" за процедурни въпроси по начина на водене по определена тема думата да се дава на не повече от един народен представител от парламентарна група. Така депутатите отново отвориха вратата за губене на парламентарно време с безкрайни процедури по начина на водене, каквито примери има от последните няколко парламента.

Отпадна обаче терминът "отрицателен вот" по предложение на левицата. Така по процедурни въпроси думата ще се дава веднага, освен ако има направени искания за реплика, дуплика или за обяснение на вот, различен от формираното мнозинство.

Още: Румен Гечев: Данъчната амнистия е изключително лоша идея

Още: Румен Радев: Северна Македония да впише бързо българите в конституцията, за да започне преговори за ЕС

Какви други промени в правилника направиха депутатите - четете тук.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес