2 млрд. лева за F-16 е сериозно фискално усилие, но добрата новина е, че можем да си го позволим, без да нарушаваме законодателството си, нито правилата на ЕС. Това увери финансовият министър Владислав Горанов пред журналисти в парламента.
Още: Пеевски: Ще бъдем опозиция, ако ГЕРБ успеят да направят правителство
Още: Борисов е оптимист за правителство: Засега разговорите вървят добре
Драма с разхода за изтребителя нямало. "Ако бяхме приели примерно някакво небалансирано и несъобразено с възможностите увеличение на разходите за социални помощи и за персонал, зает в бюджетната сфера, щеше да проблем", изтъкна Горанов. По думите му дефицитът нямало да включва тези 2 млрд. лева.
Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова заяви, че не e в течение на подробностите по преговорите за закупуване на изтребителите F-16. Не мога да кажа какви варианти е имало за плащането им, заяви Стоянова по-рано днес пред БНР.
"Това, че (самолетите) трябва да се платят предварително, не е точно - те не се плащат предварително, просто парите за тези самолети - 2,126 млрд. лева, ще бъдат преведени по наша сметка, депозирани във Федералната банка на Ню Йорк и там ще чакат за плащане тогава, когато има определена свършена работа. Така че не бихме могли да кажем, че това е плащане, но от гледна точка на бюджета е плащане", заяви Менда Стоянова.
Още: Татяна Дончева: Все още не може да се говори за кабинет
Още: Може ли да има кабинет без ПП? Отговорът от Владислав Панев
Как държавата ще осигури необходимите пари за изтребителите, прочетете в този материал.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кутев каза кое е по-важно за Борисов – редовно правителство или главния прокурор
По думите ѝ България е в изключително добро финансово състояние. "Не по-малко важно е това, че има над 10 млрд. лв свободни средства във фискалния резерв - т.е. имаме готови пари, които можем да преведем още утре. И смятам, че по-подходящо време от това - да се разплатим за тази огромна покупка, която ще се направи тази година, едва ли ще се намери", подчерта Стоянова.
Вероятно ще завършим година на кешов дефицит под 2%, както е записано в българския закон и в правилата от Маастрихт, каза още тя по повод стремежа на България да се присъедини към "чакалнята" еврозоната - ERM II.
"По-важното е, че по европейската методология дефицитът не се отчита на кешова база, а на това, какъв ангажимент е поет и кога ще бъде изпълнен. В този смисъл по европейската методология България няма да бъде на дефицит тази година", каза Стоянова.
Още: Румен Гечев: Данъчната амнистия е изключително лоша идея