Лидерът на "Изправи се.БГ" и бивш депутат Мая Манолова призова служебното правителство, което ще бъде назначено от президента, "да се разрови много сериозно в схемата на "Лукойл Нефтохим".
Още: Петков: Следим преговорите на ДБ, но не участваме в тях
Още: Пеевски: Ще бъдем опозиция, ако ГЕРБ успеят да направят правителство
Тя публикува видео от нефтеното пристанище на Росенец, собственост на „Лукойл Нефтохим“ и показа танкер, който разтоварва руски петрол. "Той се преработва в рафинерията, след това голяма част от него се изнася в Украйна", твърди Мая Манолова. Така, според думите ѝ, България играела като посредник в конфликта между двете воюващи страни – финансирала войната от руска страна, а след това изнасяла продукти за Украйна. "От това кърваво посредничество губят българските граждани, защото бензинът и дизелът са с левче над нормалната цена. Спекулативно левче, излизащо от джоба на Българите всеки път, щом зареждат", твърди тя.
31 млн. л дневно се разтоварват и се преработват в рафинерията в Бургас. Капацитетът и на пристанището, и на рафинерията е запълнен на 100% - 195 хиляди барела на месечна база.
Още: Борисов е оптимист за правителство: Засега разговорите вървят добре (ВИДЕО)
Още: Татяна Дончева: Все още не може да се говори за кабинет
"Левчетата на всеки един литър в крайна сметка се плащат от българския народ. Този петрол е собственост на частната фирма „Литаско“, която е наела на ишлеме рафинерията, от което печели въпросната фирма. И тези левчета заминават не за държавната хазна, а в швейцарски сметки. Въпросът е защо е дадена възможност на една частна фирма да наеме рафинерията, да работи на ишлеме и голямата печалба да е за „Литаско“?", попита Манолова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Може ли да има кабинет без ПП? Отговорът от Владислав Панев
Още: Кутев каза кое е по-важно за Борисов – редовно правителство или главния прокурор
Каква е цялата схема с швейцарската "Литаско" - припомнете си тук.
Според нея това се случва, когато партиите в парламента са опънали чадър над „Лукойл Нефтохим“ и над „Литаско“. Имаме дерогация за руския петрол, но печалбата не е за българските граждани, заяви Манолова.
"Свидетели сме на едно паническо решение на правителството – от 5 декември се забранява износът на бензин и дизел, в чието преработване е участвал руски петрол. Така щели да паднат цените на бензина и на дизела. Хващам се на бас, че цените няма да мръднат. „Литаско“ е монополист, единствено той преработва в рафинерията – няма значение какво е търсенето, когато само един предлага, цената се определя от един", добави лидерът на "Изправи се.БГ".
Още: Ден 3: ГЕРБ продължава с разговорите за кабинет
Още: Румен Гечев: Данъчната амнистия е изключително лоша идея
"Ние имаме нашите решения, които ще представим пред рафинерията. Служебният кабинет да се разрови много сериозно в тази схема. Правителството на четворната коалиция и правителството на Борисов си затваряха очите. "Лукойл" не внасяше никакви данъци в хазната. Ще има Комисия по ревизията в следващия парламент и тя ще извади цялата далавера на светло. Ще се борим държавата да си върне контрола, така че бензинът на хората да е с 1 лев по-евтин. Това е, което „Изправи се БГ“ ще направи", заяви уверено Манолова.
Припомняме, че официалният отчет за 2021 г. на "Лукойл Нефтохим" показа, че компанията е платила данък печалба за първи път от 15 г. насам. Рафинерията – собственост на руската частна „Лукойл“, отчита печалба от 75,2 млн. лв. преди данъците. С тях печалбата ще спадне със 7 милиона. „Лукойл Нефтохим“ от години излиза на загуба и не плаща на хазната.
Правителството на Кирил Петков десетки пъти настояваше, че „Лукойл Нефтохим“ трябва да премине под оперативния контрол на държавата. Ивайло Мирчев от „Демократична България“ се аргументираше, че така максимално ще се защити българският интерес.