Шефовете на "Лукойл Нефтохим Бургас" заявиха, че едно от условията да генерират очаквани 100 млн. лв. данъци в българската хазна, е да няма забрана за износа на продуктите, резултат от преработка на руски нефт.
Това обяви председателят на Управителния съвет Илшат Шарафутдинов след среща на ръководството с представители на служебното правителство. На пресконференция в Министерски съвет те обявиха, че са постигнали договорка от 1 януари 2023 г. "Лукойл Нефтохим" да прехвърли цялата си икономическа дейност в България - т.е. да плаща данъци само у нас.
Необходимо е и макроикономическите условия да се запазят като днешните, за да може „Лукойл“ да генерира положителни ефекти за българската хазна. Заводът трябва да е и максимално натоварен, както и да работи с оптимална суровина. Към днешна дата това е нефтът „Уралс“, каза председателят на УС на „Лукойл Нефтохим Бургас“.
„Ето защо проектът на постановление на Министерски съвет за това „Лукойл“ да е вносител на „Уралс“ до края на 2024 г., е необходимо да съществува. Следващият елемент от условията е да няма забрана за износа на продуктите, резултат от преработка на руски нефт. Причината за това е, че има директна връзка с нашата технологична схема, с производителността и натоварването“, допълни Шарафутдинов.
За износ на продукти от руски петрол, който страната ни може да внася до края на 2024 г. заради дерогация от ЕС, от седмици насам говорят министрите на икономиката и на енергетиката Никола Стоянов и Росен Христов. От Европейската комисия трябваше да внесат допълнително уточнение, че сме получили отсрочка от санкциите, за да се снабдяваме, а не да препродаваме.
ОЩЕ: Енергиен експерт: ЕК ни предупреди да не помагаме на Путин чрез "Лукойл Нефтохим"
В началото на ноември Никола Стоянов каза, че ако не изнасяме горивата, произведени от руски петрол, за трети страни, цената на горивата ще стане 5-6 лева. Пред икономическата комисия в парламента той заяви, че ще стане или това, или рафинерията ще затвори, ако не изнася продукция за трети държави.
Росен Христов пък каза, че ако такива продукти останат на съхранение при бургаската рафинерия, тя ще запълни капацитета на складовете си и няма да може да работи.