Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кой заложи бомбите в парите на държавата: Финансовият министър каза какъв Бюджет 2025 ще представи

24 януари 2025, 08:30 часа • 1692 прочитания

Най-важното е сега да има Бюджет 2025, с който да се покаже, че България може да влезе в Еврозоната. До 14 февруари трябва да бъде внесен новият закон за бюджета на държавата за 2025 г. До 20 февруари трябва да се представи структурно фискалния план, който ще даде визията и хоризонта затова колко устойчиви ще са публичните финанси на България в следващите три години. Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова пред bTV.

Още: Ударно увеличение на заплати за МВР и други облаги: Теменужка Петкова потвърди с половин уста

Кой заложи бомбите в бюджета?

Още: Министър: До края на март без големи инвестиции в инфраструктурата

Тя посочи, че бомбите, заложени в публичните финанси на държавата са сериозни и Теменужка Петкова като министър на финансите ще работи затова дефицитът в бюджета да е 3%. "Човекът, който заложи бомбите в публичните финанси се казва Асен Василев", отсече Петкова: МФ призна за грешка с бюджета за първите 3 месеца на 2025 година

"Наш основен приоритет е България да бъде пример за финансова стабилност и ще работим затова", обеща Теменужка Петкова. Тя добави, че е очевидно, че дупката в бюджета е 18 млрд. лв., но данъци в Бюджет 2025 няма да се вдигат. Какво друго ще има в бюджета на държавата за настоящата година? Увеличението на заплатите на служителите на МВР и Министерство на отбраната също ще останат в новия Бюджет 2025. Ще се предложат мерки за увеличаване на приходите и ще се търсят буфери в бюджета. Правят се анализи и за ДДС на хляба, ресторантьорите и хотелиерите. Анализират и се и всички разходи, свързани с капиталовата програма. Няма обаче да бъде елиминиран нито един разход, свързан с проектите на общините. Реформите, които се залагат в бюджета ще са свързани с политиките на коалиционните партньори в бюджета. Мерките в Бюджет 2025 първо ще бъде представен на Съвета за съвместно управление пред коалиционните партньори и тогава ще бъде представен съответно пред медиите и на обществото. 

Теменужка Петкова уточни, че към момента не се обсъжда вариант за съкращаване на държавната администрация. 

Тя увери, че към момента няма никакъв проблем с коалиционните партньори на ГЕРБ-СДС - БСП-Обединена левица, "Има такъв народ" и Демокрация, права и свободи-ДПС. 

Още: На 0,1% разстояние: България няма да иска доклад от ЕК за еврозоната, отдалечаваме ли се още? (ВИДЕО)

Тя смята, че отхвърления и неподкрепен Закон за Българската народна банка (БНБ) от страна на ГЕРБ-СДС, няма да бъде пречка за приемане на България в Еврозоната. Ако няма решение на Конституционния съд е възможно да бъде внесен подобен законопроект отново и разговори с Европейската централна банка доколко могат да изчакат, че България чака решение на Конституционния съд. 

Готови ли сме за Еврозоната?

Петкова увери, че България не се е отказала от Еврозоната през 2026 година, но за да станем членове на клуба на богатите, трябва да покрием всички критерии. България обаче не покрива критерият за ценовата стабилност, като има процедура да бъдем изслушени по отношение на публичните финанси на България в средата на месец февруари, обясни Петкова. Ако покриваме всички критерии, ще подадем искане за конвергентен доклад. 

Още: Правителството тегли пари от резерва, финансовият министър съобщи кога ще внесе нов бюджет (ВИДЕО)

"Трябва да мобилизираме всички усилия, за да се покрият всички критерии, свързани с дефицита", настоя финансовият министър. Теменужка Петкова добави, че европейските лидери искат България да покаже стабилност по отношение на публичните финанси преди да влезе в Еврозоната. Петкова бе категорична, че ще се поиска конвергентен доклад тогава, когато страната е готова затова. В момента, в който сме готови, България ще поиска конвергентния доклад за Еврозоната, подчерта още веднъж Петкова. Тя смята, че на 1 януари 2026 г. България може да приеме еврото

Припомняме, че вчера финансовият министър Теменужка Петкова обяви, че на този етап няма да поиска изготвяне на конвергентен доклад от Европейската комисия, който е задължително условие, ако дадена страна членка желае да се присъедини към еврозоната. Докладът се публикува най-малко веднъж на две години или по искане на държава от ЕС. Ако до средата на 2025 г. (месец юни) няма положителен отговор от европейските институции, то България няма да може да влезе в клуба на европейската единна валута от 1 януари 2026 г. – цел, която постоянно се променяше във времето заради финансовата нестабилност.

Засега обаче Петкова няма да предприеме нужния ход заради неизпълнение на само един критерий, макар той да е с 0,1% под изискването. Това може да се промени при положително стечение на обстоятелствата, стана ясно от думите ѝ след заседание на Министерски съвет. 

Още: Людмила Петкова остава зам.-министър на Теменужка Петкова във финансовото министерство

Защо България е на 0,1% от еврозоната?

Според т.нар. Маастрихтски критерии, за да се покрие изискването за ценова стабилност, размерът на инфлацията в България не може да надвишава с повече от 1,5% средното ниво на инфлацията в трите държави от еврозоната с най-ниски показатели. Според Евростат това са Литва, Финландия и Италия - съответно с 0,9%, 1% и 1,1%, т.е. средно ниво от 1 процентен пункт.

През декември 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%. Това означава, че сме с 1,6% над средното ниво за трите страни "отличнички", а не с 1,5% - разлика от 0,1 на сто.

Още: Най-хубаво е ново правителство: Стари муцуни с много багаж

Само преди дни финансовото министерство обеща да се направи всичко възможно за искане за изготвяне на извънредни конвергентни доклади. Теменужка Петкова се срещна лично с председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард, председателя на еврогрупата (министрите на финансите от еврозоната) Паскал Донахю и еврокомисаря Валдис Домбровскис. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес