Споразумението за сигурност с Украйна е чисто политически. По-скоро Европейският съюз и държавите-членки преминаха към тази стъпка, за да отговарят на очакванията на Украйна за членство в НАТО и ЕС и това имаше за цел да бъде една демонстрация на бъдеща подкрепа. Служебният премиер Димитър Главчев не демонстрира сръчност и ако искаше да получи мандат да подпише споразумението, щеше да потърси по-рано мандат от Народното събрание или да изпрати външния министър да поиска подкрепа. но не го направи.
Това заяви бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров пред bTV.
Още: НАТО пое от САЩ координацията на оръжията за Украйна, Киев получи милиарди от ЕС
Еропа е уморена от войната в Украйна
Още: България нарушава ангажиментите си към Украйна: Говори бивш военен министър
Според него политиците си мислят, че споразумението с Украйна може да окаже негативно въздействие върху преговорите за съставяне на правителство. Димо Гяуров заяви, че разбира поведението на политическите партии у нас.
Според Гяуров всички политици в цяла Европа се съобразят с евентуалните промени, които ще настъпят в отношенията между НАТО и новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп. На този терен промяна предстои, защото не само Тръмп не иска да продължава войната, а самата Европа е уморена от войната в Украйна, по мнението на Димо Гяуров.
Още: Руският военен министър: Главната ни задача е подготовката за евентуална война с НАТО
Посещението на Виктор Орбан в България
Димо Гяуров заяви, че не трябва да се търси пряка връзка между нашите политически проблеми и всичко друго, което се случва в Брюксел. Той не вижда стратегическа промяна на една или друга политическа сила по отношение на глобалните процеси в света.
Кой е Виктор Орбан?
Виктор Орбан, премиер на Унгария, е една от най-спорните фигури в европейската политика. Известен със своята националистическа риторика и твърда позиция срещу миграцията, Орбан често предизвиква полемика в Европейския съюз. В същото време той поддържа близки отношения с Русия и нейния президент Владимир Путин, което засилва напрежението между Унгария и някои западни държави.
Орбан многократно е изразявал подкрепа за подобряване на икономическите и енергийните връзки с Москва. Унгария, която зависи от руския природен газ, се стреми да запази стратегическото си партньорство с Русия, въпреки критиките за игнориране на европейските санкции срещу Кремъл. Политиката му спрямо Русия често се разглежда като опит за баланс между източния и западния блок, което предизвиква въпроси относно лоялността на Будапеща към ЕС.
С новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп Орбан намира общи теми, включително подкрепа за националния суверенитет и критика към глобализма. По време на първия мандат на Тръмп, Орбан беше един от малкото европейски лидери, които публично подкрепиха неговия подход към международните отношения. Сега, с потенциалното завръщане на Тръмп на президентския пост, Орбан вероятно ще се стреми да засили връзките между Унгария и САЩ. Това може да доведе до по-близки отношения между двете страни, особено в контекста на евроскептичните позиции на Орбан.
Още: Медведев заплаши със смърт журналисти от британско издание и официални лица от страните от НАТО