Депутатите намериха начин да избегнат обичайните проблеми около сформирането на парламентарните комисии, като в последния си работен ден преди коледната ваканция създадоха само две комисии – по бюджет и финанси, и по конституционни и правни въпроси. Този път не бяха избрани председатели, с което избегнаха споровете между парламентарните групи за ръководните постове.
Решението за създаването на двете комисии беше внесено съвместно от представители на всички парламентарни формации, включително и "ДПС-Ново начало" на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. Това явно предварително съгласувано действие позволи да се избегне прилагането на "санитарния кордон" около формацията, предложен от "Продължаваме промяната - Демократична България", който цели да изключи представители на Пеевски от ръководни позиции. Още: Парламентът ще работи сутрин, "Възраждане" опита да смени европейския химн с "О, добружански край"
Ключовите комисии
Изборът на бюджетната и правната комисия беше приоритетен, защото те играят ключова роля в текущите парламентарни задачи. Необходимо е приемането на държавния бюджет за 2025 г., както и разглеждането на изменения в Закона за съдебната власт, които биха могли да спрат избора на Борислав Сарафов за постоянен главен прокурор, насрочен за средата на януари.
Членовете на двете комисии бяха избрани без дебат. Всяка комисия включва 23 депутати, като разпределението е еднакво: 7 от ГЕРБ, 3 от ПП-ДБ, 3 от "Възраждане", 3 от "ДПС-Ново начало", 2 от БСП, 2 от ДПС-Доган, 2 от "Има такъв нрод" и 1 от МЕЧ. Сред членовете са и представители на Делян Пеевски, макар и без ръководни функции.
Идеята да не се избират председатели беше предложена от председателя на парламента Наталия Киселова и подкрепена от всички формации. За да започнат работа, двете комисии ще бъдат свикани от Киселова, която ще определи дневния им ред. Впоследствие се очаква членовете сами да решат кой ще ги ръководи, вероятно на ротационен принцип. Още: "ДПС-ДПС срещу ДПС-НН": Скандал в парламента за заветните три букви
Останалите парламентарни комисии ще бъдат създадени след края на ваканцията, насрочена до 5 януари. Това е необходимо, за да могат всички проекти, включително бюджетът, да преминат през стандартната парламентарна процедура.