Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Допълват ли се или се изключват взаимно законопроектите за съкратено следствие?

27 септември 2019, 11:32 часа • 1981 прочитания

Управляващите и опозицията се скараха за пореден път заради възможността за съкратено съдебно производство и редуциране на присъдата при тежките престъпления.

БСП предупреди, че може да се стигне до обществено напрежение заради намаляването на присъдите на убийци, а от ГЕРБ упрекнаха левицата, че се опитва да трупа политически дивиденти.

До размяната на реплики се стигна, след като червената шефка Корнелия Нинова поиска извънредна почивка, по време на която да се събере председателският съвет с участието и на министъра на правосъдието Данаил Кирилов и да се реши как ще се процедира с промените, приети на първо четете в НПК и НК.

"Да се съберем да решим разумно въпроса с няколкото законопроекта, които приехме и които се изключват взаимно един друг", призова тя.

В сряда депутатите направиха крачка напред в посока отговор на общественото недоволство и очакванията на близки на жертвите за справедливи присъди, но парламентът прие две коренно различни промени в два закона - една в НПК, която предвижда да отпадне съкратеното съдебно производство в случай на умишлено убийство, при което извършителят е признал фактите по делото, а другата е предложението на ГЕРБ съкратеното производство да остане и съдът да преценява в кои случаи да го приложи, като присъдата да може да бъде намалена с до 1/5, а не 1/3, както беше досега.

Нинова отсече, че близките на убитата 7-годишна Криси от сливенското село Сотиря днес са на протест, а националната подписка с искане за отпадане на съкратено съдебно следствие вече е подкрепена от близо 50 000 души.

"Може да се стигне до гражданско неподчинение в страната и после да обвините опозицията, че е яхнала протеста", предупреди тя.

Шефката на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова й отговори, че днес НС има сериозна законодателна програма по важни обществено значими казуси, а мястото на обсъждането на НПК и НК е в правната комисия.

"Нагнетява се допълнително напрежението, а е важно законодателните решения да не се взимат под влияние на емоциите. Възразявам срещу това как се използват мъката и неволите на хората, за да се трупат политически дивиденти", скочи тя.

Червеният депутат Крум Зарков обаче отсече, че правната комисия нищо не може да реши, защото приетите на първо четете промени в НПК и НК се изключват взаимно.

От своя страна министърът на правосъдието Данаил Кирилов посочи, че след  извънредното прекъсване на работата на парламента е постигнат консенсус по въпроса.

Според него не трябва да се действа за изкуствено създадено напрежение само и само на определена дата да има изменение на закона заради едно единствено престъпление. Той посочи, че за това наказателната политика е стигнала дотук, защото за всяко престъпление, се прави съответно изменение.

"Двете норми, двете решения не са противоречащи, те са допълващи. Те са част от един процес, защото едното казва какво става в процеса, а другото каква е правната последица. Затова ние смятаме, че би било просто, би било елементарно, еднократно да кажем няма съкратено съдебно следствие само за убийствата.

Затова ние сме предложили каталог от престъпления, дали сме възможност съдът да преценява в кои случаи съобразно тежестта въобще да допусне съкратено съдебно следствие", допълни още Кирилов.

По думите му БСП казват да няма такова съкратено съдебно следствие само за убийства. "Ние сме казали за най-тежките престъпления, които са най-тежки спрямо личността да имаме възможност за преценка на съда, в кои случаи ще допусне последицата намаление на наказанието", допълни още Кирилов.

Според него за убийството не е добре във всички случаи да отпадне съкратеното съдебно следствие. "Има деяния, в които самият деец иска да признае, иска да установи фактите, които е извършил. Защо трябва да му се пречи на това.

Нека го направи, но съдът може да каже, въпреки това, въпреки че е разкрил фактите, които са съществени за доказване на това убийство, няма да редуцира наказанието, а ще наложи най-тежкото - доживотен затвор без замяна. Това не е ли по-гъвкаво от плоското решение да се зачертае въобще този институт", допълни още Кирилов.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес