Месец след старта на 50-ото Народно събрание партиите успяха да се разберат за разпределението на на постовете в постоянните парламентарни комисии. В миналото този процес беше арена за сериозни конфликти, като дори понякога не се излъчваха председатели на комисиите.
Още: Сарафов е поискал имунитета на Джейхан Ибрямов
Още: Кирил Петков ще си направи доброволно тест за наркотици
Назначенията бяха одобрени от всички парламентарни групи, като "против" гласуваха само някои от независимите депутати.
Кой какво получи?
ГЕРБ получи най-много председателски постове. Лидерът на партията Бойко Борисов оглави лично Комисията по външна политика, която ръководеше и в предишния парламент. Още: “Времето е в полза на Доган”: Какво ще прави Пеевски след изборите? Анализ на Беркай Чокджан
ГЕРБ запазиха контрола и над националната и вътрешната сигурност, като получиха комисията по отбрана (с председател Христо Гаджев), комисията по вътрешна сигурност и обществен ред (Маноил Манев) и комисията за контрол над спецслужбите и СРС (с ротационен председател Даниел Митов).
Още: Петков: Следим преговорите на ДБ, но не участваме в тях
Още: Пеевски: Ще бъдем опозиция, ако ГЕРБ успеят да направят правителство
Най-голямата партия в парламента оглави и Комисията по превенция и противодействие на корупцията, въпреки очакванията тя да отиде при ПП-ДБ. Комисията пое бившият общински съветник Георги Георгиев. Други важни комисии, които ГЕРБ получиха, включват комисията по конституционни и правни въпроси (Анна Александрова), комисията по енергетика (Делян Добрев) и комисията по труда и социалната политика (Деница Сачева).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Борисов е оптимист за правителство: Засега разговорите вървят добре (ВИДЕО)
Още: Татяна Дончева: Все още не може да се говори за кабинет
"Продължаваме промяната - Демократична България" също получиха важни ресори. Кирил Петков ще остане председател на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, както в предния парламент. Коалицията оглави и комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление (Андрей Цеков), комисията по здравеопазването (Александър Симидчиев), комисията по правата на човека и вероизповеданията (Надежда Йорданова) и комисията по електронно управление и информационни технологии (Божидар Божанов). Още: Денков: Лесно е да се направи правителство, трудно е то да направи нещо полезно (ВИДЕО)
ДПС запази контрола върху важни органи въпреки намалелия си състав. Комисията по бюджет и финанси, ръководена досега от Йордан Цонев, този път ще бъде оглавена от Байрам Байрам. Новият шеф на Комисията по околната среда и водите е Станислав Анастасов, а Халил Летифов ще ръководи Комисията по транспорт и съобщения.
"Възраждане" получи комисията по туризъм (Цончо Ганев), комисията по въпросите на младежта и спорта (Коста Стоянов), комисията по култура и медии (Ангел Янчев), комисията по политиките за българите извън страната (Ангел Георгиев) и комисията по демографската политика, децата и семейството (Костадин Костадинов).
Още: Може ли да има кабинет без ПП? Отговорът от Владислав Панев
Още: Кутев каза кое е по-важно за Борисов – редовно правителство или главния прокурор
БСП пое комисии важни за бизнеса - по икономическа политика и иновации (Петър Кънев) и по земеделието, храните и горите (Иван Иванов).Още: Пеевски сравни Радев с мажоретка: Да вземе да кацне и да даде втория мандат
"Има такъв народ също получи своите позиции, като Силви Кирилов оглави комисията по образованието и науката, а Станислав Балабанов ръководи комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество.