България най-сетне трябва да избере своята национална цел и ние имаме тук ясно очертани три пътя на развитие. Това каза бившият правосъден министър в кабинета „Виденов” и настоящ посланик на България в Черна гора Младен Червеняков в предаването „Тази неделя” на бТВ.
„Първият път е да стоим на дъното на европейските страни, да преразпределяме някакви фондове, да правим двеста богати фамилии и да кърпим стандарта (работа и доходи) и качеството образование и здравеопазване на живот. Имаме вариант да влезем в средата на европейските страни, но тогава трябва да се инвестира в образование, във високи технологии, да се ограничи част от социалните разходи, колкото и зле да звучи от моята уста и тогава може да имаме някакви ясни резултати –по-добрият живот на хората”, допълни Червеняков.
„Нашият преход от 1990 година много прилича на една книжка на Стайнбек „Пътешествие с Чарли”. Ние много добре знаехме какво не ни харесва на 9 ноември 1989 година, но не знаехме какво точно искаме да направим. И първият разговор на кръглата маса, който се състоя, той не отговори на базисни въпроси: Какъв тип държава искаме да направим? Ако бяхме свързали в един национален план за развитие, то след 20 години може би резултатите щяха да бъдат други”, категоричен беше бившият правосъден министър.
„Всеки носи вина за това, което се случи в страната. Промените в България не бяха обусловени от някакви дълбоки вътрешни причини, те по-скоро дойдоха под влияние на външен фактор, процесите на промените, които се случиха във всичките бивши социалистически страни”, заключи Младен Червеняков.