„Обикновено дневният ред ни се свежда от премиера в сянка – г-н Пеевски. В голямата си част всичко, което се случва в парламента, зависи от г-н Пеевски. Никой не трябва да си прави илюзия, че ДПС участва в тази конфигурация като опорна сила. Г-н Пеевски управлява тази т.нар. коалиция“. Това каза зам. председателят на парламента от ИТН проф. Андрей Чорбанов в „Лице в лице“ по bTV.
Още: Ден 3: ГЕРБ продължава с разговорите за кабинет
Още: Румен Гечев: Данъчната амнистия е изключително лоша идея
Още: Пеевски нарече Радев "мистър кеш" и го призова за оставка (ВИДЕО)
„Когато някой от другите лидери си позволи да направи импровизация, г-н Пеевски му се кара пред камерите и цялата зала. Формацията, която ни управлява е продукт на генното инженерство, защото то може да сглоби компоненти на иначе противоречащи си индивиди. Според мен корпоративната идея за власт ги е направила в тази формация, идеята за абсолютна власт и контрол на всички публични ресурси“, допълни Чорбанов. По думите му президентът пречи на управляващите да правят безпрепятствено всичко, което искат.
За цените на лекарствата
Андрей Чорбанов коментира и разследването на bTV, което показа до 28 пъти разлика в цените на лекарствата за онкоболни в различните болници. „Няма да си затворим очите. В този случай давайки такива колосални средства за лекарства, ние стигаме до недостиг на средства, с които биха могли да бъдат закупени други лекарства или нови генерации лекарства за онкоболните. Частните интереси много често са изключително далече от обществените. Би трябвало законът да ограничава злоупотребата с публичните средства. Много по-справедливо би следвало да бъде, ако всички лекарства, които влизат в списъците и се използват в пътеките, бъдат купувани централизирано“, каза той.
Още: Орбан изненадващо пристига в София в петък - среща се с Радев и Борисов (СНИМКИ)
Още: Радев: Няма да коментирам "г-н Магнитски" (ВИДЕО)
По думите му трябва да има баланс между обществения и частния интерес. „Предложението беше, ако една болница в по-голямата част от дейността си работи със Здравната каса, да прави обществени поръчки, с които да закупува лекарства. Това обаче би касаело и частта, която се отнася за частната дейност на болницата, която не работи със Здравната каса. Справедливо е обществените поръчки да бъдат правени само в частта на публичния ресурс - само тази част, която работи със Здравната каса. В противен случай поставяме на дискриминационна основа частната болница, която е инвестирала частни средства в може би по-добра апаратура, заплаща на лекари и медицински сестри може би много по-високо“, допълни Чорбанов.
Още: "Да не се хващаме на опитни фокусници": Петков обвини ГЕРБ и ДБ, че отвличат внимание с преговорите