Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Жителите на Катуница не искат добив на инертни материали

15 октомври 2018, 10:48 часа • 5586 прочитания

С категоричен резултат жителите на село Катуница отхвърлиха добива на инертни материали от землището им. Това съобщи кметът на селото Красимир Юруков, цитиран от агенция "Фокус".

„Около 50% от жителите са гласували против добива, като 18% от тях, които са отговорили, че са „за“ него, най-вероятно са се объркали от сложния въпрос”, посочи градоначалникът. По думите му хората, които не са се явили да гласуват, се намират извън страната, където осигуряват прехраната си. Юруков посочи още, че от 1836 имащи право на глас, 994 са се включили в референдума.

„По този начин хората явно изразиха и своето притеснение, че започването на добив на баластра може да окаже влияние върху количеството и качеството на подземните води. Да не говорим за това, че тази концесия е в обработваемата земеделска земя, което е абсолютно недопустимо“, отбеляза още Красимир Юруков. По думите му това е в разрез и с конвенцията на ООН, и с националната ни програма за опустяването на земеделски земи. Юруков поясни също, че концесионерът е стар познайник на жителите на селото, тъй като до момента неправомерно са били отнети около 200 000 кубика баластра. Фирмата е дъщерна на голяма фирма за международен транспорт от Пловдив. Оттук-нататък процедурата изисква в тридневен срок да бъде обявен резултата от референдума и той да бъде входиран в Министерски съвет, който е дал разрешителното на фирмата през месец февруари тази година за добив на чакъл и пясък от находището „Кацара”.

„Стигнахме до референдум, тъй като не сме съгласни с всичко това, което трябва да се случи като концесия в обработваема земеделска земя. Референдумът касае само Катуница и жителите на Катуница”, поясни още веднъж кметът на селото. По мнението му в голяма степен този добив на пясък е виновен и за наводненията там, тъй като на около 10-15 м височина се образуват големи кратери, намалява нивото и на питейната вода, унищожава се земеделска земя, има сериозно запрашаване. „Има малки и средни земеделски производители, които от тази земеделска земя си вадят прехраната и това са все млади хора. Затова, според всички нас, правилният път е този – референдумът е демократична форма, а и трябва да помислим за поколенията след нас“, добави още Красимир Юруков.

Снимка: Архив

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес