В община Плевен се проведе начална пресконференция по проект: BG16FFPR002-5.001-0008-C01 „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Плевен“, финансиран по Процедура BG16FFPR002-5.001 „За по-чист въздух!“, Приоритетна ос „Въздух“ на Програма „Околна среда“ 2021-2027 г.
Пресконференцията бе открита от Камелия Горненска – началник-отдел „Проекти“ в местната администрация, в присъствието на кмета на Общината д-р Валентин Христов, заместник-кметовете Маргарита Бахнева и Лидия Петкова, екипа по проекта с ръководител Станислава Нехризова - директор дирекция „ПНО, ОП и Проекти“, служители в общинската администрация и медии. Представени бяха планираните по проекта дейности, очакваните резултати и индикаторите за тяхното измерване.
Основна цел на проекта е подобряване качеството на атмосферния въздух (КАВ) чрез намаляване на наднормените нива на фини прахови частици (ФПЧ10) на територията на община Плевен. Специфичната му цел е подмяна на отоплителни устройства на твърдо гориво на домакинства с екологични алтернативи. Специфичните цели на проекта са в съответствие с „Комплексна програма за качество на атмосферния въздух за периода 2021 – 2025 г. на община Плевен“, чиято задача е изпълнение на мерки за привеждане качеството на атмосферния въздух в общината по отношение на съдържанието на вредни вещества в него в съответствие с нормативната уредба за опазване на чистотата му чрез прилагане на мерки за намаляване на замърсяването с фини прахови частици (ФПЧ 10).
Екологичните ползи от реализацията на проекта ще се изразят в количество спестени емисии ФПЧ 10. Социално-икономическите ползи са свързани с опазване на здравето и повишаване качеството на живот на жителите на община Плевен, подобряване на условията на труд и отдих, както и повишаване на обществената информираност по въпросите за качеството на въздуха.
Стойността на одобрения проект е 29 508 685.06 лв., срокът за изпълнение е 5-годишен /от 07.05.2024 г. до 07.05.2025 г./. В предпроектния период Община Плевен проведе проучване на нагласите на населението в общината, което обхвана 1000 домакинства, отопляващи се на твърдо гориво. За популяризиране на проекта бяха осъществени срещи на екипа с кметове на кметства и кметски наместници, както и срещи с живущи в кварталите.
Предвидени по проекта дейности:
- Демонтаж и предоставяне за рециклиране на високоемисионни печки и котли, работещи с твърдо гориво - в резултат от дейността ще бъдат демонтирани и предадени за последващо третиране 4005 бр. уреди съобразно приложимото национално законодателство, преведени приходи от предаването на уредите на Общината за реализация на допълнителни мерки за подобряване качеството на атмосферния въздух съгласно ПКАВ;
- Доставка, монтаж, въвеждане в експлоатация и гаранционно обслужване на отоплителни устройства за битово отопление на пелети (топловъздушни камини, камини с водна риза, водогрейни котли) и електричество (климатици и термопомпи "вода-въздух"), както и радиатори. Прогнозните количества уреди са определени съобразно данните от проведеното проучване на нагласите на населението и са, като следва: 6 891 климатика, 285 термопомпи "въздух- вода", 104 отоплителни устройства на пелети, 1 420 стоманени панелени радиатори;
- Доставка, монтаж, гаранционна поддръжка и застраховка на фотоволтаични системи за 75 домакинства.
Организацията и управлението на проекта ще се осъществява чрез Екип за управление на проекта (ЕУП), съставено от вътрешни експерти (служители на Общината ) и външни експерти, избрани по реда на ЗОП.
Още: С панихида Плевен почете годишнина от Третия щурм за Освобождението на града