965 000 долара. Това е сумата, за която бе продадена на търг електрическата китара, на която Боб Дилън свири по време на историческия си концерт в Нюпорт през 1965 г., съобщиха от аукционната къща "Кристис".
Още: Почитат Джим Морисън със специален мост в центъра на Париж
Още: Hellion Stone за Actualno.com: Липсваха ни сцената и публиката, звучим още по-мащабно на два гласа
Става въпрос за инструмент от модела Фендер Стратокастър (Fender Stratocaster) от 1964 г., който бе продаден с оригиналните си струни.
В продължение на 50 години китарата Фендер Стратокастър е била притежание на Доун Питърсън, която е решила да я продаде на търг, след като в телевизионно предаване разбрала,че цената на инструмента е около 50 хил. долара.
Музикалните историци припомнят, че Боб Дилън е най-голямата очаквана звезда на фолк фестивала в Нюпорт през 1965 г. Ден преди да излезе на сцената той научава, че един от организаторите е направил презрителен коментар за електрическите китари. Дилън набързо прави репетиции и с няколко музиканти от Paul Butterfield Blues и той излиза с електрическа китара на сцената. Изпълнението на Дилън, който тогава е на 24 години обърква тотално запалените му фенове, които го освиркват от началото до края на трите изпълнения. Дилън дотогава е известен със своите песни и хапливи текстове, изпълнени традиционно с хармоника и акустична китара. Тогава Дилън губи стари почитатели, но завладява нова аудитория.
Още: Венци Венц дебютира като продуцент заедно с млада изпълнителка (ВИДЕО)
Още: Postmodern Jukebox стартират европейското си турне от София
Китарата и текстовете са останали в частен самолет, използван от Дилън и бандата му в Нюпорт през следващия месец и били запазени от пилота на самолета.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Папи Ханс доказва, че за любовта трябва да си "Работяга" (ВИДЕО)
Още: Селена Гомес изненадващо обяви съвместен албум с годеника си (СНИМКИ+ВИДЕО)
Дилън дълго време мълчи за историята около съдбата на китарата и на подхвърлянията, че не знаел какво да прави с нея. Едва по-късно той признава автентичността й и приема, че тя се продава.