Според статия, публикувана от Центъра за изследване на епидемиология при бедствия, 90% от всички природни бедствия са свързани с водата. Но бурите, наводненията, цунамитата и сушите не са единствените заплахи, пред които сме изправени. Както показва нашата статия, трябва да бъдем много внимателни дори с малко количество вода в горещ ден.
Искаме да ви предупредим, че бутилките с питейна течност, оставени в колата дълго време, могат да причинят пожар или други (малки или големи) щети. Ако се питате как е възможно това, имаме отговор.
Ето как става:
Опитвали ли сте се някога да запалите огън с помощта на лупа и хартия? Това тук работи на същия принцип.
Когато слънчевите лъчи достигнат пластмасата и течността, се получава ефекта на лупата. В тест, проведен от Midwest City Fire Department, светлината, която преминава през бутилката, достига температура от 120ºC. Това е напълно достатъчно, за да се убедите, че е по-добре да ходите пеша през деня.
Предпазните мерки могат да изглеждат очевидни, но все пак искаме да напомним за тях:
Опитайте се да не взимате бутилка с вода в колата. Според National-Lottery.co.uk, средностатистическият възрастен ежедневно забравя по едно от тези три ключови неща: факти, задачи и събития. Стресът, напрежението и съвременният начин на живот са виновни за високите нива на разсеяност. Така че, сигурни ли сте, че бутилката с вода в колата няма да бъде едно от тези три забравени неща?
Ако сте човек, който не издържа без питейна течност през горещите летни дни, настройте алармата и взимайте бутилката с вас всеки път, когато излизате. Това отнема време, но поне може да бъдете сигурни, че няма да заварите колата изгоряла.
Ако все пак искате да носите бутилката с вас, не забравяйте да я оставяте на място, далеч от пряка слънчева светлина (например багажник).
Някои други опасности:
Човешкото здраве е по-важно от безопасността на собствената кола. Проучване, проведено от Университета във Флорида, твърди, че пластмасата, която се използва за производство на бутилирана вода, може да освободи антимон и бисфенол A, ако се изложи на пряка слънчева светлина за определено време. Следователно колкото по-дълго стои на слънце, толкова по-вредни вещества отделя. Ето кратък списък с възможните последици от това:
промяна в хормоналните нива;
сърдечни проблеми;
повишен риск от рак;
стомашни болки;
диария;
повръщане;
Някои изследвания свързват излагането на пластмасовата бутилка със спонтанен аборт и кървене на ретината.
Чували ли сте някога за този феномен? Знаете ли други факти за пластмасовите бутилки? Споделете с нас в коментарите.